'AB'ye yüzde 100 üye olacağız'

LONDRA - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BBC’ye demecinde Türkiye’nin AB’ye yüzde 100 üye olacağı inancını dile getirdi. BBC’den Jonny Dymond’un “Davutoğlu, ‘bölgesel güç’ ibaresini kullanmasa da hemen hemen herkes Türkiye’nin Ortadoğu, Balkanlar ve Kafkasya’daki etkisini resmedebilir” yorumuyla sunduğu söyleşide Davutoğlu şunları kaydetti: 

Afganistan: Türkiye, tüm dünyada, askeri anlamda barış çabalarına en büyük katkı sağlayan ülkelerden biri. Afganistan’da kapsamlı askeri, siyasi ve sosyal stratejiye ihtiyaç var. Yabancı birlikler terimini kullanmamalıyız. Bizler Afgan halkına yardım etmek için oradayız.  

Bosna: Bosnalılar kendilerini AB’den dışlanmış hissediyor. Bosna’nın NATO’ya üye olması için baskı yapacağız. Şu an NATO desteğinden yoksun bırakılmış hissediyorlar. Bu çok büyük bir sorun doğurur. Biz Bosna Hersek’in uluslararası toplum tarafından önemsendiğini hissetmesini istiyoruz. Oradaki üç yıllık katliamda gördüklerimizi unutmak mümkün değil. Şimdi onları yalnız bırakamayız.

AB: Türkiye’nin komşularla sıfır sorun vizyonu sayesinde İran, Irak ve Suriye ile ilişkiler on yıl öncesine göre çarpıcı bir şekilde gelişti. AB konusunda da Türkiye’nin birgün üye, katkı sağlayan bir üye olacağından eminim. Bu AB’ye yük değil büyük bir değer katar. Ben bir akademisyenim. Müzakereleri başlatmış tüm ülkeler eninde sonunda üye oldu. Sadece Norveç istemediği için olmadı. İstatistik analizlere göre Türkiye’nin AB’ye üyeliğini yüzde 100 olarak görüyorum.

İran: Bir müzakerede psikoloji yüzde 60, yöntem ve içerik yüzde 20’dir. Eğer müzakerelerde ortak bir güven yoksa, asıl mesele daha az önemli olur. 

İsviçre’deki minare yasağı: İsviçre’nin minare yasağı tehlike çanlarını çaldırdı. İslam korkusunda bir artış var. Kendi toplumumuza ait değillermiş gibi ‘başkası’ kavramı var. Bu bugün Müslümanlara, yarın Yahudilere, öbür gün siyahlara ve öbür gün Afrikalılara olabilir. Bu küresel dünyada, her yerde birlikte yaşayacağız dolayısıyla her yerde yeni bir hoşgörü ruhuna ihtiyacımız var.