'AB'yi değil, Kıbrıs Türkü'nü tercih ederiz'

Devlet Bakanı Çiçek, KKTC'nin kuruluşunun 26. yılı törenlerinde Avrupa'ya meydan okudu: Bize AB için Kıbrıs'ı feda edin diyorlarsa, Türkiye'nin tercihi sonsuza dek Kıbrıs Türkü olacaktır. Bunu iyi anlasınlar

LEFKOŞA - KKTC’nin kuruluşunun 26. yıldönümünde Türkiye’den Avrupa’ya ‘Ya Kıbrıs ya AB deniliyorsa, Türkiye’nin tercihi sonsuza kadar Kıbrıs Türkü olur’ mesajı gönderildi.
15 Kasım 1983’te ilan edilen KKTC’nin kuruluşu ve onaylanan bağımsızlık bildirisinin yıldönümü dün kutlanırken, törenlerde Türkiye’yi temsil eden Devlet Bakanı Cemil Çiçek, adada çözüm istediklerini, ama bunun ‘her şeye rağmen çözüm’ olmadığını kaydetti. Türkiye’nin bölgesinde barış ve güvenlik için yoğun ve samimi çaba harcadığını, Kıbrıs’ta da baştan beri eşit ortaklık temelinde adil ve kalıcı çözüm istediğini anlatan Çiçek, şu uyarıyı yaptı: “Çözüm istiyoruz, ama her şeye rağmen değil. Kıbrıs Türkünün meşru haklarından vazgeçmesiyle sonuçlanabilecek bir çözüm, arkasında olduğumuz bir çözüm değildir. Bunu yeteri kadar idrak edememiş olanlar varsa, konuyu bir kere daha düşünmeli.” Kıbrıs Türkünün meşru haklarından, Türkiye’nin de ana vatan ve garantör ülke olarak hak ve sorumluluklarından vazgeçmeyeceği anımsatan Çiçek şöyle dedi: “Çözümün bütünlüğünün AB içinde aşındırılmasına asla imkân tanımayız. Kıbrıs meselesini Türkiye’nin AB politikasının önüne koyarak, ’Ya Kıbrıs ya AB’ diyorlarsa Türkiye’nin tercihi, sonsuza kadar Kıbrıs Türkünün yanında olacaktır. Bunu herkes iyi anlamalı.” 

‘438 yıldır Kıbrıslıyız’
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Talat’a yolladığı kutlama mesajında Türkiye’nin, ‘garantör ve anavatan olarak her koşulda Kıbrıs Türk halkının hukuku, hürriyeti ve refahı için verdiği mücadelede yanında olacağını’ vurguladı. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ise Kıbrıs Türklerinin 438 yıldır adada var olduğunu anımsatıp “Bunu bildiği halde bilmezden gelenler var. Öğretmek gerek. Kıbrıs bizim anayurdumuz” dedi. Kuruluş bildirgesinde yer alan, “KKTC’nin ilanı, iki eşit halk arasında ortaklığın bir federasyon çatısı altında yeniden kurulmasını engellemez” ifadelerine atıf yapan Talat, “Kıbrıs Türk halkı, bu güzel adayı sizinle paylaşmaya hazır. Gelin, çözüm çabalarımıza katkı koyun” çağrısında bulunup adada bulunacak çözümün tüm insanlığın yararına olacağını belirtti. (aa)