Acil durum koordinatörü sevgilisiyle âlem yapınca...

Bir muhabirle barda öpüşürken basına yakalanan İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt'in danışmanı ve sağ kolu Ulrica Schenstroem'e 'felekten bir gece' pahalıya patladı.

STOCKHOLM - Bir muhabirle barda öpüşürken basına yakalanan İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt'in danışmanı ve sağ kolu Ulrica Schenstroem'e 'felekten bir gece' pahalıya patladı. Fotoğrafın Daily Aftonbladet gazetesinde yayımlanmasıyla bir haftadır gündemden düşmeyen Schenstroem, dün özür dileyerek istifa etti.
Schenstroem, istifa açıklamasında 'derin pişmanlık duyduğunu' belirtti. Hararetli tartışmaların odak noktası, Schenstroem'in öpüşmesi ve tüketilen içki miktarı. Hesaplara göre 19 ufak şişe şaraba denk gelecek kadar içki içen çiftin o gece körkütük sarhoş olduğu belirtiliyordu. Ama Başbakan, yardımcısının o sırada görevde olduğunu doğrulayınca asıl kıyamet koptu. Başbakan sonunda yardımcısının kendisini içki miktarı konusunda yanılttığını da söyleyip, "Bardakları saymadım, ama bana söylenenden daha fazlaydı" itirafında bulundu.
Acil durumlarda koordinatörlükle sorumlu olan Schenstroem'in bu haldeyken görev başında olup olmadığı sorgulanmış ancak Başbakan açıklama yapmayı reddetmişti.
İsveçliler açısından konu hassas. Zira, önceki hükümet, 543 İsveçlinin öldüğü 2004'teki tsunami felaketi sırasında ağır hareket ettiği için eleştiri bombardımanına tutulmuş, dönemin başbakanlık başdanışmanı istifa etmek zorunda kalmıştı. Schenstroem'in istifasının başbakanı zora sokacağı yorumu yapılıyor. Reinfeldt, 12 yıllık Sosyal Demokrat iktidara son verip 2006'da merkez sağ hükümetini kurmasında büyük pay sahibi Schenstroem'i bir an olsun yanından ayırmıyordu.(afp, ap)