Açılımda sıra Yunanistan'a geldi

Açılımda sıra Yunanistan'a geldi
Açılımda sıra Yunanistan'a geldi

Bağış dün Papandreu tarafından kabulü sırasında, ?Size Başbakanımızın selamlarını getirdim? dedi. Yunan liderinin de Bağış?la birlikte Erdoğan?a ve mektubuna yanıt göndereceği belirtiliyor. FOTOĞRAF: AA

Erdoğan'ın Papandreu'ya 'Türk-Yunan ilişkilerine ivme kazandırmayı' öneren mektubunun hemen ertesinde AB Başmüzakerecisi Bağış soluğu Atina'da aldı. Bağış, Papandreu tarafından kabulü öncesi, Kıbrıs'ta yeni fırsat ortaya çıktığını belirtip, 'KKTC'ye tecrit biterse limanlar Rumlara açılır' mesajı yolladı

ATİNA - Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgos Papandreu’ya mektup göndererek ‘ilişkilere ivme kazandırmayı’ önermesinin ardından, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış soluğu Atina’da aldı. Bağış, Yunanistan Başbakanı Yorgos Papandreu ile görüşmesinin ardından Atina’da verdiği konferansta Yunanistan’daki yeni güçlü hükümetin Türk-Yunan ilişkilerinde beklentileri artırdığına dikkat çekerken, Erdoğan’ın Türkiye ile Yunanistan arasında yüksek düzeyde işbirliği konseyi kurulmasını önerdiğini söyledi.

‘Papandreu ile mümkün’
Türkiye ile KKKC Kıbrıs’taki müzakerelerde gelecek yıl çözüme ulaşılması için bastırırken, Bağış da Atina’ya hareketinden önce “Artık çözüm vakti. Papandreu ile bu mümkün olabilir” mesajı verdi. Başmüzakereci, AB’nin yıl sonuna kadar Türk limanlarının Rum gemilerine açılması talebinin gündeme gelip gelmeyeceği sorusunu şöyle yanıtladı: “Gelebilir tabii. Türkiye’nin limanları açmayla ilgili bir kompleksi yok. 26 Nisan 2004’te alınan ve içinde Yunanistan’ın da yer aldığı bir karar vardır, o da KKTC’ye uygulanan tecritin sona ermesiyle ilgilidir. Kuzey’deki kardeşlerimize, soydaşlarımıza uygulanan haksız ambargolara son verilirse, 1987’ye kadar olduğu gibi, limanlarımızın yeniden açılması söz konusu olabilir. Umarız Kıbrıs’ta sadece limanlar değil, diğer konularda da ortak noktaya varılır ve gelecek yılbaşında hepimizin huzur içinde kabullenebileceği bir çözüm konusunda iki lider adım atmış olur.”
Dün Atina’da Papandreu ile 45 dakika görüştükten sonra Dışişleri Bakan Yardımcısı Dimitris Druças ile çalışma yemeğine geçen Bağış, akşam da Uluslararası Karadeniz Etütleri Merkezi’nde ‘Türkiye’nin Üyeliği ve Daha Güçlü AB’ başlıklı konferansta Türk-Yunan ilişkileri, Türkiye’nin AB süreci, yasadışı göç, Türkiye’nin reform süreci ve Kıbrıs konusuna değindi. 

‘Beklentiler arttı’
Türkiye ve Yunanistan’daki güçlü hükümetlerden yararlanarak iki ülke ilişkilerinde yeni bir dönem açmak için birlikte çalışılabileceğini belirten Bağış, bunu başarabilmek için  Papandreu’nun vizyon ve deneyiminin önemli bir değer olduğuna dikkat çekti. Ankara’nın tüm konuları açık kalple tartışmaya hazır olduğunu kaydeden Bağış, Başbakan Erdoğan’ın bu anlayış kapsamında Papandreu’ya gönderdiği mektupta iki hükümetin birlikte çalışmaları ve çabalarını ortak bir hedefe yöneltmeleri durumunda Doğu Akdeniz’de bir işbirliği, refah ve istikrar bölgesi yaratılabileceğine ilişkin samimi inancını dile getirdiğini aktardı. 

Yüksek düzeyde ilişki
Bağış,  Atina ile turizm ve ticaret hacminin genişlediğine işaret ederken “Başbakan Erdoğan, diğer bazı komşularla ilişkilerin geliştirilmesinde yararlı olduğu kanıtlanmış, Türkiye ile Yunanistan arasında bir Yüksek Düzey İşbirliği Konseyi kurulması önerisi getirdi. Türk ve Yunan halkları şüphesiz böyle stratejik bir vizyondan büyük yararlar sağlayacaklardır. Bunun başarılabilmesi için yüksek düzeyde ziyaretlerin devamı önem taşımaktadır” diye konuştu. Bağış ayrıca, Başbakan Erdoğan’ın mektubunda Kıbrıs, azınlıklar, yasadışı göç ve Türkiye-AB ilişkileri konularının da yer aldığını söyledi.

Özlü iyileşmeye hazırız
Yunan Dışişleri sözcüsü Grigoris Delavekuras ise, ikili ilişkilerde özlü iyileşme için Atina’nın hazır olduğunu ve Fener Rum Patrikhanesi’ne değişmez desteği teyit ettiğini aktardı. Delavekuras, kaçak göçle mücadele programı Frontex’te Türkiye’nin işbirliği yapmadığı siteminde bulundu.  (aa)