Ada liderleri 14 Şubat'a dek çalışacak

Kıbrıs'ta liderler, müzakerelerin soluksuz devam edeceği günü, 14 Şubat yani 'Sevgililer Günü' olarak belirledi. 14 Şubat'tan sonra seçim molası var
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, adada bir çözüm taslağı oluşturmak amacıyla müzakereleri hızlandırmayı kararlaştırırken, sembolik anlam da taşıyan bir tarih belirledi.
Rum ve Yunan medyasına göre, bu tarih ‘Sevgililer Günü’ olan 14 Şubat. 14 Şubat’tan sonra KKTC’deki cumhurbaşkanlığı seçimleri için görüşmelere en az sekiz hafta ara verilecek. İki lider, 14 Şubat’a kadar aralıksız görüşecek. Bu tarihe kadar Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Atina, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyaretlerinin müzekereleri etkilemesi bekleniyor.
BM de süreci hızlandırmak için devreye girecek. Genel Sekreter Ban Ki-Moon, 9 Aralık’da Kıbrıs özel temsilcisi Alexander Downer ile  BM’nin atacağı adımları kararlaştıracak. Ban’ın ocak sonu ya da şubat başında Kıbrıs’a geleceği haberleri dolaşıyor. Taraflar 10-11 Aralık’taki AB zirvesine kadar kartlarını kapalı tutacak. Rum Kesimi’nde senaryo liderlerin15 Ocak’tan itibaren ‘al-ver’ sürecine, bir diğer deyişle pazarlığa başlayacağı yönünde. 

AKEL’le ortak kampanya
Dikkat çeken bir diğer gelişme ise KKTC’de muhalefete düşen CTP ile Rum Kesimi’nde iktidar ortağı komünist AKEL’in Türk ve Rum kamuoylarını çözüme hazırlamak amacıyla ortak kampanya başlatmaları. AKEL Genel Sekreteri Antro Kiprianu ile eski Başbakan Ferdi Sabit Soyer geçen cuma Limasol’daki toplantıda sol partilerin çözüm için tarihi sorumlulukları bulunduğunu belirtti. Benzer toplantılar hem KKTC hem de Rum Kesim’nde gerçekleştirilecek.
Erdoğan’ın Kıbrıs için ‘beşli zirve’ önerisini ise Rum tarafı geri çevirdi. Zira Rum tarafında ‘2004’deki referandum öncesi Burgenstock senaryosu tekrarlanıyor’ yaygarası kopartılmasından çekiniliyor. Müzakereler ilerledikçe Hristofyas’ın derdi hükümet ortakları DİKO ve EDEK’ten çatlak seslerin çıkması. İki parti AB zirvesinde ‘Türkiye’yi cezalandıracak’ tavır isterken Rum basını iki partinin hükümetten desteği çekeceği haberlerine yer veriyor.