Adalet Divanı Orams davasında Rumları kayırdı

Adalet Divanı Orams davasında Rumları kayırdı
Adalet Divanı Orams davasında Rumları kayırdı

David ve Linda Orams, bir Rumla mahkemelik oldukları davada bir yenilgi daha aldı. Nihai kararı Britanya Yüksek Mahkemesi verecek.

Adalet Divanı, KKTC'yle ilgili Rum yargı kararlarının tüm AB'de uygulanması gerektiğine hükmetti

LÜKSEMBOURG - AB’nin en üst yargı organı Avrupa Adalet Divanı (AAD), Britanyalı David-Linda Oram çiftinin KKTC’deki mülküyle ilgili davada Rum mahkemelerinin KKTC üzerinde yargı gücünü tanıyan bir karara imza attı. 2004’te Güney Kıbrıs AB’ye alınırken 10. protokolle ‘AB yasalarının KKTC’de uygulanmayacağı’ şartı koşulmuşken, AAD, Rum mahkemesinin KKTC’deki mülklerle ilgili kararların tüm AB ülkelerinde uygulanması gerektiğini savundu. Nihai karar öncesi Britanya Yüksek İstinaf Mahkemesi’nin görüş talebi üzerine yapılan yorum, AB hukukunun bir yorumu olsa da KKTC’deki Rum mülkleri açısından emsal niteliği taşıyabilir.
Oram çifti, KKTC’nin Lapta bölgesinde 1974 öncesi satın aldıkları eski Rum arazisine ev inşa etmiş, Rum Meletis Apostolides de arazinin işgal edildiğini öne sürüp Lefkoşa Rum Kaza Mahkemesi’nde dava açmıştı. Mahkeme, 2005’te ‘Oram’ların araziyi iadesi, maddi tazminat ve işgal süresince kira ödemesine hükmetmişti. Çiftin Rum Temyiz Mahkemesi’ne başvurusu aleyhte bitmişti. Apostolides ise tazminat için Oram çiftinin Britanya’daki mülküne el konulması talebiyle Britanya Yüksek Mahkemesi’ne başvurmuştu. Ancak Britanya mahkemesi 10. Protokole dayanarak, adada anlaşma oluncaya dek AB yasalarının KKTC’de uygulanmayacağını belirtip talebi reddetmişti. Apostolides bu kez Britanya Temyiz Mahkemesi’ne gitmiş, mahkeme de nihai karar öncesi AB müktesebatının yorumu konusunda AAD’den görüş istemişti. AAD dün şu görüşü bildirdi: ‘Kıbrıs mahkemesinin kararlarının tanınması ve uygulanması Britanya’da reddedilemez. Mülkün hükümetin etkili şekilde kontrol etmediği bir bölgede yer alması kararların diğer bir üye devlette uygulanmasını engellemez.’
Kıbrıs Türk İnsan Hakları Vakfı Başkanı Avukat Emine Erk, benzer davalar gelebileceği, Britanyalıların mülklerini ellerinden çıkarmaya çalışacağı, yatırımların ürkeceği öngörüsünde bulundu. KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ail Talat, Divan kararının doğrudan Kıbrıs’taki mülkiyet sorunu ile adanın iki tarafında iki ayrı mülkiyet ve hukuk düzeni bulunmasından kaynaklandığını belirtip, “Dava Rum tarafının Kıbrıs’ta mülkiyet sorununu kişiler arasındaki uyuşmazlıklardan ibaret bir sorun olarak görme ve gösterme girişimlerinin uzantısıdır. Oysa Kıbrıs sorunu çözülmeden mülkiyet sorunu çözümlenemez” dedi. Güney Kıbrıs’taki Britanya Yüksek Komiserliği de Kıbrıs’taki taşınmaz mal sorununun ancak kapsamlı çözümle halledilebileceğini açıkladı. (afp, aa)