Adalet Divanı'na infaz başvurusu

Irak devrik liderinin idamına yönelik tepkiler her geçen gün artar ve eski istihbarat şefi Barzan Tıkrıti ile eski başyargıç
Avad Bender ipin boyunlarına geçirilmesini beklerken...

BAĞDAT - Irak devrik liderinin idamına yönelik tepkiler her geçen gün artar ve eski istihbarat şefi Barzan Tıkrıti ile eski başyargıç
Avad Bender ipin boyunlarına geçirilmesini beklerken, Saddam'ın
avukatlarından sert çıkış geldi: "İnfaz sırası ve sonrasında Saddam'a yapılan kötü muameleden ötürü Irak hükümetine Uluslararası Adalet Divanı'nda dava açacağız."
Avukat Buşra Halil, infaza devrik lidere kişisel düşmanlık besleyen Şii liderler Mukteda Sadr ile Abdülaziz Hekim'in de katıldığını öne sürüp darağacına götürülürken hakarete maruz kalan Saddam'ın cesedinin saldırıya uğradığına dair kanıtlar olduğunu anlattı. Adalet Divanı'nda Bağdat'tan bunların hesabını soracaklarını belirten Halil, mahkemeden otopsi yetkisi isteyip kötü muamele izlerini araştıracaklarını kaydetti.
Pentagon'a da, Saddam'ın infazıyla ilgili soruşturma tamamlanmadan ikilinin Iraklı yetkililere teslim edilmemesi için başvuran savunma ekibi, BM ile Uluslararası Af örgütüne de bu konuda mektup gönderdi. İnsan Hakları İzleme (HRW) örgütü, 'infazların devamının Bağdat'ın insan hakları ve hukukun üstünlüğüne karşı saygısızlığını daha da gözler önüne sereceğini' söyledi. HRW, Irak Başbakanı Nuri Maliki'nin politikasının Saddam rejimininkinden farkı olmadığını belirtti. Maliki'nin sözcüsü ise ikilinin infazı için dün ya da bugüne tarih verirken, Hekim de infazların hızlandırılmasını istedi.
İki çocuk daha kendini astı
Saddam'ın idam görüntülerinin çocuklarda yarattığı sendrom sürüyor. Cezayir basını, infazı oynayan çocukların 12 yaşındaki bir arkadaşlarını asarak öldürdüğünü, Suudi basını 12 yaşındaki bir çocuğun infaz görüntülerini izleyip kendini astığını yazdı. Daha önce Pakistan, Hindistan ve ABD'de üç çocuk bu şekilde ölmüştü. (Dış Haberler)