Adalet'e Kuzey Afrikalı bakan

Sarkozy şaşırtıyor

Fransa Cumhur-başkanı Sarkozy ilklerle dolu kabineyi açıkladı. Raşida Dati, Adalet Bakanlığı'na gelen ilk kadın ve Afrika kökenli. Hükümette altı kadın daha var. Dışişleri'neyse Türkiye'ye sıcak bakan Kouchner atandı.
Haber: ARZU ÇAKIR MORİN / Arşivi

PARİS - Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, sadık adamı François Fillon'u başbakan atadıktan sonra dün ülkeyi 10-17 Haziran'daki seçime taşıyacak kabinesini açıkladı. Sarkozy 'ilklerle' dolu kabinede, sola açılıp hükümeti geniş tabana yayarken, yedi kadın bakanla kadın-erkek eşitliğini sağladı. İlk Macar kökenli cumhurbaşkanı, kampanya sözcüsü Raşida Dati'yi Adalet Bakanlığı'na getirip Fransa'yı ilk Kuzey Afrika kökenli bakanıyla da tanıştırdı. Bakanlık sayısının 15'e indirilip bazı bakanlıkların birleştirildiği kabineye, dört müsteşarla dışarıdan bir yüksek komiser de atandı. Sarkozy'nin emektarlarla gençleri buluşturan 'ilkler kabinesi', 'geçmişten kopuşa' yoruluyor.
Hollande Kouchner'i afaroz etti
Sarkozy lideri olduğu iktidardaki Halk Hareketi Birliği'nin (UMP) tepkilerine karşın sosyalist ile liberalleri kabineye alıp muhalif seçmene 'el uzattı.' Dışişleri'ne Sosyalistlerin önemli ismi eski sağlık bakanı Bernard Kouchner'i getiren Sarkozy, iki 'isyancı' Sosyalisti müsteşar atadı. Sosyalist Parti (PS) Başkanı François Hollande'a yakınlığıyla bilinen Jean-Pierre Jouyet, Avrupa işlerinden sorumlu devlet müsteşarı oldu. Türkiye'nin AB üyeliği için kritik önemdeki bu iki makamı, solculara teslim eden Sarkozy, PS'nin ekonomi sorumlusu Eric Besson'u kamu politikasından sorumlu müsteşarlığa getirdi. Besson, Sosyalist Cumhurbaşkanı adayı Segolene Royal'le tartışıp şubatta istifa etmiş ve Royal'i 'şöhret peşindeki popülist' olmakla suçladığı kitabıyla çok satanlar listesine girmişti. Yüksek komiserlik görevi de Kouchner'in yakın dostu Martin Hirsch'e gitti. Ünlü Fransız din adamı Abbe Pierre'in kurduğu Emmaus Vakfı Başkanı Hirsch, yoksulluğa karşı dayanışma yüksek komiseri oldu.
PS ise çok kızgın. Hollande, Sarkozy'yi PS'yi istikrarsızlaştırmaya çalışmakla suçlarken, Kouchner'i afaroz etti: "Kouchner artık PS üyesi değildir. Hükümetin bu sahte açılımı, Kouchner'in şahsi macerasından başka bir şey değil." Açıklama 'Kouchner'in ihraç sürecinin hemen başlatılacağı'na yoruldu.
Juppe 'süper bakan'
Sarkozy, savunma bakanını da cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk turda yendiği François Bayrou'nun lideri olduğu liberal Fransa Demokrasi Birliği'nden (UDF) seçti. Bayrou'nun sağ kolu ve parlamento sözcüsü Herve Morin bu görevi üstlendi. Kabinenin iki numarası ise enerji, ulaştırma, çevre ve sürdürülebilir kalkınmayı birleştiren 'süper devlet bakanlığını' üstlenen Alain Juppe. Eski başbakan Juppe, UMP'deki yolsuzluk skandalı nedeniyle yargılanıp 2005'te bir yıl kamu görevinden menle cezalandırılmıştı.
Sarkozy, ekonomik reformlarını uygulayacak Ekonomi, Finans ve İstihdam Bakanlığı'nı ise yakın dostu eski istihdam bakanı Jean-Louis Borloo'ya emanet etti. Aşırı sağ oyları çekmek için 'icat ettiği' Ulusal Kimlik bakanlığını da 30 yıllık dostu Brice Hortefeux'ye verdi. Hortefeux, Sarkozy'nin bir çocuğunun vaftiz babası. Xavier Bertrand çalışma, Xavier Darcos eğitim ve Eric Woerth de Kamu Maliyesi ve Bütçe Bakanı oldu.
Deveciyan'a kötü sürpriz
Sarkozy, Türkiye karşıtlığıyla ünlü olan ve yakın dostu Ermeni asıllı vekil Patrick Deveciyan'a ise kötü bir sürpriz yapıp Adalet Bakanlığı hayallerini yine yıktı. 'Ermeni soykırımı' yasa tasarısının mimarlarından Deveciyan, Sarkozy'nin cumhurbaşkanlığıyla boşalan UMP liderliğini devralacak.