Adaya barış Akdeniz'e istikrar

Adaya barış Akdeniz'e istikrar
Adaya barış Akdeniz'e istikrar

Davutoğlu ve beraberindeki heyet adaya indikten sonra Dr. Küçük?ün anıtını ziyaret etti. Davutoğlu Eroğlu?na kendisi, Gül ve Erdoğan?ın tebriklerini iletti. FOTOĞRAF: AA

Geleneğe uyup ilk ziyareti KKTC'ye yapan Dışişleri Bakanı Davutoğlu Talat'a desteği teyit edip, 'Hedefimiz Kıbrıs'ın barış adası, Doğu Akdeniz'in istikrar havzası olması' dedi. Talat, 'Müzakereden çekilme lüksümüz yok' mesajı verdi

LEFKOŞA - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, yemin edip göreve başlamasının üzerinden 24 saat geçmeden geleneğe uyarak dün ilk yurtdışı gezisini KKTC’ye yaptı. Bu ilk ziyaretiyle Kıbrıs’ın egemenlik, bağımsızlık, istikrar ve refahına verdikleri önemi vurguladığını belirten Davutoğlu, Kıbrıs’ı barış adası, Doğu Akdeniz’i istikrar havzası yapma hedefini dile getirdi.
 Davutoğlu,  CumhurbaşkanıMehmet Ali Talat ve yeni Başbakan Derviş Eroğlu ile görüştü. Davutoğlu, ortak basın toplantısında İstanbul’daki ailesine gitmeden ‘Kıbrıs’taki ailesine’ geldiğini vurgulayıp herkesi müzakere sürecini olumsuz etkileyecek adımlardan kaçınmaya çağırdı. Davutoğlu, Oram davasında Rumların KKTC üzerinde yargı yetkisi bulunduğu tezini destekleyen Adalet Divanı’na atfen “Uluslararası mahkemeler dahil tüm taraflar Talat’ın yürüttüğü yapıcı çabalara destek olmalı” diyerek üç mesajını şöyle aktardı: 

Davutoğlu’nun üç mesajı
* Türkiye KKTC’ye her türlü desteği vermeye devam edecek. Anavatanın her köşesinden Kıbrıs’taki her Türk kardeşimize açık selam ve taahhüt getirdim.
* Kritik dönemde Kıbrıs Türk halkının Talat’ın yürüttüğü müzakerelerde ortak bir ulusal bütünlük içinde davranacağından eminiz. 
* Perspektifimiz açık; Kıbrıs’ı, Türk halkının çıkarları, geleceği, güvenliği, refahını garanti edecek kapsamlı çözümle bir barış adasına dönüştürmek. Pespektif sadece adaya dönük değil Doğu Akdeniz’i barış havzası haline getirmektir. 
Eroğlu da Davutoğlu’nu kabulünde Türkiye ile ilişkileri derinleştirmek ve sıkı diyalogdan yana olduklarını belirtip, “Her zaman hükümetlerinizin desteğini gördük” vurgusu yaptı. Talat ise “Müzakerelerin devam ettiği, dış müdahalelerin yapıldığı kritik dönemde Türkiye’yi yanımızda görmek bizi rahatlatıyor” derken müzakerelerde çözüm için ellerinden geleni yaptıklarını kaydetti. Talat önceki gün Bayrak Televizyonu’nda Oram davası yüzünden ‘müzakerelerden çekil’ çağrısına şu yanıtı verdi: “Öyle bir lüksümüz yok. Bu çok ciddi risk. Niye, çünkü çözümden en fazla kazancı elde edecek tarafız.” Müzakereleri bir şey olmamış gibi sürdürmenin de hata olacağını belirten Talat, telefonda Rum lideri Dimitris Hıristofyas’ı ‘Çözüm geciktikçe dış etkenler etkili oluyor. Kimse masum değil, hele siz hiç değilsiniz’ diye uyardığını söyledi. Talat ağustosa dek ilk iki tur gözden geçirmeyi tamamlayıp ağustos sonunda al-ver sürecini başlatma, yıl sonuna kadar süreci tamamlayıp, yıl sonu veya 2010 başında referanduma gitme hedefini yineledi. Hıristofyas Davutoğlu’nun ziyaretine tepki gösterip ‘Türk yetkililerinin ziyaretlerinin uluslararası meşruiyetle ilgisi olmadığını’ savundu. (aa)