ADL: Ermeni sorunu Kongre'nin işi değil

BM Genel Kurulu'na katılan Başbakan Tayyip Erdoğan, ABD'de Yahudi lobisiyle bir saatlik görüşmesinde Kongre'deki Ermeni tasarısına odaklandı.

NEW YORK - BM Genel Kurulu'na katılan Başbakan Tayyip Erdoğan, ABD'de Yahudi lobisiyle bir saatlik görüşmesinde Kongre'deki Ermeni tasarısına odaklandı. Geçen ay ani değişiklikle 'Ermeni soykırımı'nı tanıdığını açıklayan Anti Defamation League'ın (ADL-İftira ve İnkara Karşı Mücadele Birliği) Başkanı Abraham Foxman, hem toplu görüşmeye katıldı hem de Erdoğan'la baş başa görüştü. Görüşmeye girerken 'Heyecanlı mısız' diye soran gazetecilere "Sadece eşimin yanında heyecanlanırım" diye takılan Foxman, çıkışta şu mesajları verdi:

  • Ermenistan ve Türkiye arasındaki tarihsel mesele, ABD Kongresi ya da başka bir ülkenin meclisinde değil, iki ülke arasında çözülmeli. Siyasal bir konu değil, Kongre'dekiler tarihçi değil ve bu oraya ait bir konu değil."
  • Görüşmede dostluğa dayalı ilişkileri konuştuk. Kimi zaman dostlar arasında anlaşmazlık olabilir, ama aralarındaki ilişki dostlukla başlamış ve saygıyla sürmüşse dost kalmayı sürdürürler.
    Foxman: Anlaşmazlık sebebi sözcükler
  • Anlaşmazlık konusu, Türk-Ermeni tarihini tanımlayan kimi sözcükler.. Siyasi organ değiliz, yani bir sözcüğü kullanıyor ya da kullanmıyorsak, onun üzerinde yargılama yapmıyoruz.
  • 1915 sonrası Türk ve Ermeni kuşakla ilgilenilmesi gerek. Türkiye-Ermenistan ilişkilerini daha yakın duruma getirmeye odaklanmalı. Yahudi cemaati, ABD ve Kongre yardım etmek istiyorsa Türkiye ve Ermenistan'ı biraraya getirmeli. Türk-Yunan ilişkileri örnek alınmalı.
    Conference of Presidents, Appeal of Conscience, Foundation, Aipac, American Jewish Committee, American Jewish Congress, Bnai Brith International, UJA Federation ve The Related Companyer'in de bulunduğu 20 örgütün katıldığı toplantıda, Erdoğan tasarıya karşı Yahudi lobisinin desteğini isterken "Soykırım iddiaları temelsiz, bilimsel-tarihsel belgeye dayanmıyor" vurgusu yapıp Erivan'a tarih komisyonu kurulması çağrısını hatırlattı.
    Başbakan, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'la görüşmesinde ABD'nin baskısıyla imzalanmayan doğalgaz anlaşması gibi enerji işbirliğini ele aldı.