ADL ve AJC, 'Ermeni soykırımı' konusunda konferans istiyor

Amerika'daki etkili Yahudi lobisi kuruluşu ADL'nin (İnkârla/İftirayla Mücadele Birliği) ardından diğer kuruluşlar Türkiye'nin kaygılarını haklı çıkarırcasına 'Ermeni soykırımı'nı tanıma yönünde pozisyon değiştiriyor.

KUDÜS - Amerika'daki etkili Yahudi lobisi kuruluşu ADL'nin (İnkârla/İftirayla Mücadele Birliği) ardından diğer kuruluşlar Türkiye'nin kaygılarını haklı çıkarırcasına 'Ermeni soykırımı'nı tanıma yönünde pozisyon değiştiriyor. Bu kuruluşların tavırları şimdilik ABD Kongresi'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde bekleyen 'soykırım' tasarısını destekleme boyutlarına ulaşmadı. Yahudi kuruluşları bunun yerine Türklerle Ermenileri aynı masa etrafında toplayan konferans düzenlenmesini isteyip her türlü yardımı sağlama önerisini öne çıkarıyor.
Taban örgütlerinin baskısı altında tavırlarını gözden geçirdikten sonra 'soykırımı' tanıdıklarını ilan eden ADL Başkanı Abraham Foxman, Jerusalem Post'a demecinde Nazi soykırımından kurtulmuş Nobel ödüllü insan hakları savunucusu Eli Wiesel'le birlikte Türk ve Ermenilerin de katılacağı konferans çağrısı yaptı. Foxman, ADL'nin tavır değişikliğinin Türkiye ile İsrail ilişkilerini etkilemesi gerektiğini düşünmediğini söyleyerek, ABD Temsilciler Meclisi'nde bekleyen 'soykırım' tasarısına karşı olmayı sürdürdüklerinin altını çizdi.
ABD'deki diğer etkili Yahudi lobi kuruluşu Amerikan Yahudi Komitesi'nin (AJC) Başkanı David Harris de önceki gün 'Ermeni soykırımı'na ahlâki sebeplerle sahip çıkmaları gerektiğini anlattığı Jerusalem Post'taki makalesinde yine konferans konusunu gündeme taşıdı: "Mükemmel bir dünyada Ermeni ve Türk tarihçiler birlikte oturup arşivleri gözden geçirip, ortak geçmişlerini anlamak için farklılıklarını tartışırdı. Bugüne dek bu yeterince anlamlı biçimde yapılamadı. Bunu ummaya devam edeceğim. AJC olarak böylesi bir girişim için tüm imkânlarımızı seferber etmeye hazırız."
Tasarı için bastıran da var
ADL Başkanı Foxman gibi AJC'nin iletişim direktörü Kenneth Bandler da 'Kongre'den tasarı geçirmenin yardımcı olmayacağı' görüşlerini yinelemekle yetindi. ADL ve AJC'nin yanı sıra, B'nait B'rith ve Ulusal Güvenlik İlişkileri için Yahudi Enstitüsü gibi kuruluşlar bu yıl başında Kongre'ye mektup yollayıp 'soykırım tasarısına' karşı çıkmıştı. Ama Boston merkezli kuruluşlar (Birleşik Yahudi Filantrofistleri, Massachusetts Rus Toplumu Birliği, New England Hillel Konseyi, Yahudi Eğitim Bürosu ve Yahudi Liderleri İçin David Projesi Merkezi gibi...) 'soykırımın' tanınmasının yanı sıra Kongre'deki tasarının da desteklemesi için bastırıyor. (Dış Haberler)