'ADL'yi ikna etmenin İsrail'in elinde olduğunu biliyoruz'

Amerika'nın en etkili Yahudi kuruluşu ADL'nin (Anti-Defemation League-İnkâr ve İftirayla Mücadele Birliği) 'Ermeni soykırımı'nı tanımasının ardından derhal Tel Aviv'e dönen Büyükelçi Namık Tan, İsrail'den mutlaka bu konuda geri adım atılmasının sağlanmasını istedi.

TEL AVİV - Amerika'nın en etkili Yahudi kuruluşu ADL'nin (Anti-Defemation League-İnkâr ve İftirayla Mücadele Birliği) 'Ermeni soykırımı'nı tanımasının ardından derhal Tel Aviv'e dönen Büyükelçi Namık Tan, İsrail'den mutlaka bu konuda geri adım atılmasının sağlanmasını istedi. Tan, Jerusalem Post'a özel demecinde, 'soykırım'ı tanımama tutumunu değiştirmeyen İsrail'in, Amerikalı Yahudileri de ikna etmesini isteyerek "Bu bizim beklentimizdir ve çok ama çok önemlidir" dedi. Tan, bunun İsrail'in elinde olduğunun bilindiğinin altını çizdi.
Kissinger'dan anekdot
ADL, ABD Kongresi'ndeki tasarının desteklenip desteklenmemesini tartışmayı da 1 Kasım'daki genel kurulunun gündemine almışken, Tel Aviv'e giderek işe koyulan Büyükelçi, önemli mesajlar verdi. ABD'deki Yahudi kuruluşlarının İsrail ile işbirliği içinde olduklarını herkesin bildiğini, Türk halkının gözünde de Türkiye'nin İsrail ile stratejik ilişkilerinin İsrail ile sınırlı olmayıp, tüm Yahudi dünyasını kapsadığını belirten Tan, "Türk halkı, bu farkı gözetmez" diyerek şu uyarıyı yaptı: "Türk halkına dokunmak ve yüreğinden yaralamak istiyorsanız, konu budur. Bu, bir numaralı meseledir. Bu konuda değişikliği onlara anlatamazsınız." Tan, bunu Kissinger'dan bir anekdotla açıkladı: "Kissinger, 'İlk olarak Amerikalı, sonra ABD Dışişleri Bakanı, ondan sonra Yahudiyim' dediğinde, Golda Meir kendisine, 'Biliyorsunuz biz alfabeyi soldan sağa okuruz' yanıtı vermişti. Bu ne demek istediğimi anlatıyor." Türk halkının İsrail'in çabalarını beklediğini vurgulayan Büyükelçi, İsrail'in Amerikan Yahudi kuruluşları üzerinde kontrolü olmadığı iddialarını kabul etmediğini belirterek, "Başka bazı konularda İsrail'in sözünü yerine getirmediği olmamıştır. İsrail geçmişte Yahudi örgütlerine aynı konuda sözünü geçirme gücünü ispatlamıştır" diye ekledi.
'Temel dayanaklarla oynanmış olunur'
Tan, 'ABD Kongresi'ndeki tasarı geçerse ne olabileceği' sorusuna şu yanıtı verdi: "1990'larda yakın stratejik ilişkilerin kurulmasından beri Türkiye bu ilişkilerin temel dayanaklarıyla hiçbir zaman oynamadı. ABD'deki Yahudi toplumunda tutum değişikliği bu ilişkilerin temel dayanaklarından biriyle oynanması anlamına gelir."
'Türkiye 'Manhattan'ı çaldınız' dese güleriz'
Amerikalı Demokrat vekil Gary Ackerman ise gazeteye 'tasarı bugün Kongre'ye gelse kesinlikle geçeceğini' söyledi. "Bazıları, sonuçlarını düşünerek en iyi yolun bu işi şimdi sonuçlandırmamak olduğunu düşünüyor" diyen Ackerman, Türkiye'nin pek çok konuda işbirliğinin önemine dikkat çekti. Kongre'deki tasarılar kanun gücünde olmadığından fazla ciddiye alınmaması gerektiğini savunan vekilin "Türk parlamentosu bir tasarıyı kabul edip, 'Manhattan'ı çaldığınız için utanmalısınız' dese gülüp geçerdik" sözü dikkat çekti. Tan ise konunun psikolojik önemine atıf yaparak şu uyarıda bulundu: "Kararın geçmesi, geçmişinizi inkâr ettiğiniz anlamına gelir. Bundan cesaret alacak kimseler de Türkiye'ye ve Türk halkına karşı kampanya başlatacaktır." (Jerusalem Post)