Afganistan Babacan'ı Türkçe karşıladı

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Afganistan'ın tarihi Herat kentinde düzenlenen Ekonomik İşbirliği Örgütü (EİÖ) 17. Bakanlar Konseyi toplantısında Afgan yetkililerden büyük ilgi gördü.

HERAT - Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Afganistan'ın tarihi Herat kentinde düzenlenen Ekonomik İşbirliği Örgütü (EİÖ) 17. Bakanlar Konseyi toplantısında Afgan yetkililerden büyük ilgi gördü. Programında ani değişiklik yapıp, jest olarak Lübnan üzerinden Türkiye'nin kurucusu olduğu örgütün toplantısına uçan Babacan, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ve Dışişleri Bakanı Rengin Dadfar Spanta tarafından çok samimi biçimde karşılandı.
Spanta, açılış konuşmasını İngilizce yapıp, "Sözlerime şimdi Türkçe devam edeceğim" dedi. Babacan'a "İkinci vatanınıza hoşgeldiniz. Sizleri burada görmekten çok memnunuz" diye seslenen Spanta, Türk bakanın alfabetik sırayla belirlenen konuşmacı listesine göre son sıralarda söz almasının öngörülmesine rağmen, ilk konuşmacı olarak davet etti.
Karzai ise ekonomik kalkınma için terörle bölgesel mücadele çağrısı yaptı.
'İran'a saldırıya izin vermeyin'
İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki ise, "Afgan halkının Amerika'nın ülkelerini bir başka ülkeye saldırıda kullanmasına asla izin vermeyeceğine inanıyorum" dedi. İran'ı Irak ve Afganistan işgaliyle kuşatan ABD'nin Afganistan'da 27 bin askeri var. Türkiye, İran ve Pakistan'ın 1985'te kurduğu EİÖ, 1992'de Özbekistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Tacikistan, Kırgızistan ve Afganistan'ın katılımıyla 370 milyon nüfuslu coğrafyada etkinlik kazandı.