Afganistan için alarm zilleri çaldıran rapor

WASHINGTON - Afganistan’daki Amerikan ve NATO güçlerinin komutanı Stanley McChrystal, ABD’nin son beş ayda 30 binlik takviyeyle asker sayısını yılsonuna dek 68 bine çıkaracak olmasına rağmen, bir yılda daha fazla artırıma gidilmezse Taliban’a karşı hezimet uyarısı yaptı. Amerikalı generalin, 30 Ağustos’ta Savunma Bakanı Robert Gates’e sunduğu ve Washington Post’un ele geçirdiği 66 sayfalık gizli rapordaki önemli tespitler şöyle: 

* Afgan devlet kurumları zayıf, yöneticiler yolsuz ve yetkiyi kötüye kullanıyor, Uluslararası Güvenlik Destek Gücü de (ISAF) pek çok yanlış yapıyor.

* Korumak istediğimiz halktan kendimizi fiziksel ve psikolojik olarak uzaklaştırıyoruz. Direnişçiler bizi askeri olarak yenemiyor, ama biz kendimizi yenilgiye uğratabiliriz.

* Afganistan çok karmaşık, ISAF toplumu anlayamıyor, personel yerel dilleri öğrenmeli.

* Hapishaneler militan devşirilen üsler. 14 bin 500 maphustan 2 bin 500’ü Taliban’ı temsilen diğerlerini örgütlüyor. Hapistekilerin yasal suçlama olmadan tutulmaları radikalleşmelerine yol açıyor.

* Kendilerini direnişe daha az adamış savaşçılar, iş ve koruma gibi teşviklerle normal yaşama döndürülmeli. Düşman için iki değil üç ‘son’ olduğunu öğrenmeliyiz: Yakalanma ya da ölümün yanı sıra ‘hakların iadesi’. 

* Ana hedef, toprak kontrolü ve direnişçileri öldürmek yerine halkın desteğini kazanmak olmalı. (Dış Haberler)