Afganistan iki AB ve BM yetkilisini sınır dışı etti

Afganistan'da Batı destekli Devlet Başkanı Hamit Karzai, Kâbil yönetiminden habersiz Taliban'la görüştükleri gerekçesiyle iki üst düzey Avrupalı yetkiliye kapıyı gösterdi.

KÂBİL - Afganistan'da Batı destekli Devlet Başkanı Hamit Karzai, Kâbil yönetiminden habersiz Taliban'la görüştükleri gerekçesiyle iki üst düzey Avrupalı yetkiliye kapıyı gösterdi.
Yönetim, İrlandalı bir Avrupa Komisyonu yetkilisi ile Britanyalı bir BM çalışanını gözaltına alıp sorguladıktan sonra 'istenmeyen adam' ilan ederek ülkeyi terk etmelerini istedi. Karzai'nin sözcüsü Humayun Hamidzade, kimliğini açıklamadığı kişilerin ulusal güvenliği tehdit ettiğini savunarak, "İki yabancı uyruklu istenmeyen kişi ilan edildi ve birlikte çalıştıkları Afganlar tutuklandı" dedi. İlk açıklamasında iki yabancının tutuklandığını söyleyen sözcü, daha sonra "Yanlış anlaşılma oldu" düzeltmesini yaptı. Bir Avrupalı diplomat da, yabancılara ülkeyi terk etmeleri için iki gün verildiğini belirtti. BM misyonu sözcüsü Alim Sıddıki, ikilinin pazartesi Helmand eyaletine gittiklerini hatırlatıp, "Helmand'da yaptıkları konusunda yanlış anlaşılma söz konusu. Yetkililerle merkezi arasında yanlış bir iletişim var" dedi. (ap, afp, Reuters)