Afganistan'a 'direnişçi avcısı' komutan

Obama'nın yeni stratejisi uyarınca Afganistan'daki ABD güçleri komutanlığına özel kuvvetlerle direnişçileri yok etmede uzman McChrystal getirildi

WASHINGTON/KABİL - ABD Başkanı Barack Obama’nın yeni Afganistan-Pakistan (AfPak) stratejisini hayata geçirmek için Afganistan’daki komutan değiştirildi. Geleneksel savaş taktikleriyle Taliban’ı yenemeyen General David McKierman’ın görevine son verildi. Yeni komutan ‘isyana karşı komando savaşıyla’ öne çıkan ‘yeşil bereli’ Korgeneral Stanley McChrystal oldu. Değişikliğin amacı ‘yedi yılda kötüleşen savaşa daha saldırgan ve yenilikçi yaklaşım getirmek’ Savunma Bakanı  Robert Gates,  McKierman’ın Afganistan’daki 11 aylık görevinde fazla konvansiyonel yaklaşım sergilediğini belirtip “Afganistan’daki savaş yeni bir askeri liderlik ve taze bakışları gerektiriyor” dedi. Gates ‘Generalin kariyeri bitiyor mu’ sorusuna “Galiba” yanıtını verdi. Sivil kayıpları üzerine “Sizi anlamak için Kuran okuyorum” diyerek Afganların gönlünü almaya çalışmış McKierman, 1951’de Kore Savaşı’nda görevden alınan Douglas MacArthur’dan sonra cepheden kovulan ilk komutan oldu.
2001-2002’de Afganistan’daki operasyonları yöneten  McChrystal, sonrasında Irak’taki komando operasyonlarından sorumluydu. Ona bağlı birlikler, 2003’de Saddam’ın yakalanması ve 2006’da Kaide’nin Mezopotomya lideri Zerkavi’nin öldürülmesiyle öne çıkmıştı. Direnişçileri yok edip sivil kayıpları azaltmasıyla tanınan McChrystal’in yönettiği özel kuvvetler esirlere kötü muamelelerle de anılıyor.
Afganistan’ın Ferah bölgesinde 140 sivilin öldüğü operasyonda 16 sivilin kavrulmasına yol açan fostoru kimin kullandığı tartışması ise sürüyor. ABD ordusu, Taliban’ın kullandığı fosforun Britanya, Çin, Rus ve İran yapımı olduğunu söyledi. Taliban sözcüsü ise “Ne fosforumuz var ne de kullandık. Amerikalılar defalarca kullandı ve şimdi kendi gaddarlıklarını Taliban üzerine yıkmaya çalışıyor” dedi.
Ayrıca Afganistan’da kız okullarına yönelik üçüncü gaz saldırısında dün Kapisa bölgesinde bir ilkokul hedef olurken, 84 çocuk hastaneye kaldırıldı. (Dış Haberler)