Afganistan'da Holbrooke 'in', Karzai 'out'

Afganistan'da Holbrooke 'in', Karzai 'out'
Afganistan'da Holbrooke 'in', Karzai 'out'

Alman ordusunu Afganistan?dan çıkması için tehdit eden 26 dakika 21 saniyelik bir video kaydı yayımlayan İslami Cihad Birliği?ne bağlı Bedir el Tevhid grubu, aksi halde Alman güçlerine saldıracak. FOTOĞRAF: AFP

Obama yönetiminin Afganistan'ın yeniden inşasını Avrupalı müttefiklere bırakıp savaşa odaklanacağı kaydedildi. Holbrooke'lu yeni strateji icabı yerel liderlerle çalışacak olan ABD, talepleri yerine getirmezse Karzai'yi de gözden çıkartacak

WASHINGTON - Dünyaya ‘akıllı güç’ parolasıyla barışçıl mesajlar veren ABD Başkanı Barack Obama, NATO’nun Taliban’la yüzleştiği Afganistan için savaşçı kesiliyor. Obama’nın Taliban ve Kaide’ye karşı savaşı genişletmenin ötesinde Amerikan hedefleri önünde engel olarak görülen Devlet Başkanı Hamid Karzai’den de kurtulmaya çalışacağı öngörülüyor.
New York Times’a konuşan Obama’nın yardımcılarına göre, Afgan hükümetinde yolsuzluğun alıp başını gitmesi, uyuşturucu trafiğinin büyümesi ve 2001’de devrilen Taliban’ın yeniden dirilmesi nedeniyle Karzai’ye baskı yapılacak. Özellikle Başkan Yardımcısı Joe Biden ile Afganistan ve Pakistan özel elçisi Richard Holbrooke baskıdan yana. İzlenecek yol ise şöyle: 

Halilzad’a göre yanlış
Obama yönetimi, merkezi iktidara alternatif olarak eyaletlerdeki liderlerle çalışacak. ABD askeri cepheye ağırlık verirken yeniden inşa işini Avrupalı müttefiklere devredecek. Yakında Kabil’e uçacak Holbrooke, Karzai’den ilk etapta yolsuzlukla mücadele isteyecek. Obama’nın sonbahardaki seçimlerde Karzai’ye destek verip vermeyeceği ise Afgan liderin talepleri yerine getirme becerisine bağlı. Biden, yemin edip görevine başlamadan önce Senato Dış İlişkiler Komitesi üyesi olarak Kabil’e gidip Karzai’yi “Obama, George W. Bush’dan daha fazlasını isteyecek” diye uyarmış, dönüşünde de durumu “Gerçek bir karmakarışıklık” diye nitelemişti. Afgan kökenli bir Amerikalı olarak seçimlerde Karzai’nin olası rakibi ABD’nin eski BM Daimi Elçisi Zelmay Halilzad ise iki yılda asker sayısını 34 binden 60 bine çıkarmayı düşünen Obama’yı şöyle uyardı: “Afgan siyasesilerle sorun çıkar. Bazıları bunu Afganistan’ın parçalanması ve düşmanlık olarak görür.” Taliban ise Obama’ya ‘Guantanamo’yu kapatması barış ve istikrar için önemli adım. Gerçek barış ve istikrar istiyorsa yetinmeyip Bush’un şeytani projelerini geçersiz kılmalı, İslam ülkelerindeki işgal güçlerini çekmeli, İsrail’e destek vermekten vazgeçmeli’ mesajı verdi. 

Kan parası ödediler
Bu arada ABD ordusu, 19 Ocak’ta başkent Kabil yakınındaki İnzeli köyüne baskında ölen 15 sivilin militan olduğu ısrarından nihayet vazgeçip köylülere toplam 40 bin dolar ‘kan parası’ ödedi. Köye giden Amerikalı yetkililer, ölen 15 kişinin her biri için 2 bin 500, iki yaralının her biri için 500 ve köyün zararına karşılık 1500 dolar verdi.
Öte yanan Taliban militanları Bajur’da bir erkek okulu ile hükümet yanlısı altı yerel liderin evlerini havaya uçurdu. (NYT, afp, ap)