Afganistan'da Karzai'ye iki kadın rakip de meydan okuyor

Afganistan'da Karzai'ye iki kadın rakip de meydan okuyor
Afganistan'da Karzai'ye iki kadın rakip de meydan okuyor

Ata Karzai?yi başarısızlıkla suçluyor. Fena, birlik ve güvenlik vaat ediyor.

Karzai'ye ağustos seçiminde biri doktor diğeri milletvekili iki kadın da rakip çıktı. İki kadın da, 'Erkekler başarısız oldu, bizi deneyin' diyor

KABİL - NATO’nun Taliban’la savaşta batağa saplandığı Afganistan, silahların gölgesinde ağustostaki seçimlere hazırlanırken, Devlet Başkanı Hamit Karzai’ye eski Taliban yanlısı üç dişli adamdan sonra kadın cephesinden iki rakip çıktı. Doktor Frozan Fana ve milletvekili Şahla Ata, barış, güvenlik, ulusal birlik, özgürlük vaatleriyle kolları sıvadı. 

İdealleri iki erkek

Yarışın 42 erkek aday arasında geçecek olsa da, Fana ve Ata ‘erkek egemen kültüre’ karşı cesaretleriyle öne çıkıyor. İkisinin de hareket noktası, iki erkeğin yarım kalmış ideallerini sürdürmek. Ata, Mayıs 1978’de Komünistlerin desteklediği darbeyle öldürülen eski Devlet Başkanı Muhammed Davud Han’ın yarım kalmış ideallerini tamamlayacağını söylerken; Fana 2002’de öldürülen eşi Dr. Abdurrahman Fana’nı takipçisi. Fana’ın eşi Abdurrahman Fana, Taliban’ın 2001’de Amerikan askeri müdahalesiyle devrilmesiyle kurulan ilk hükümette havacılık bakanıydı. Ancak Mekke’ye gidemeyen hacıların isyan çıkardığı sırada uçaktan çıkartıp bıçaklayarak öldürüldü. Şimdi eşinin izinden gitmek isteyen Fana, “Herkes Doktor Abdurrahman’ın barış güvercini olduğunu bilir” derken, anayasaya göre bütün Afganların aday olabileceğini anımsatıyor.
Ata ise, “Halk erkekleri denedi, ama eline bir şey geçmedi. Şimdi bir kadını neden görmek istemesin” diye soruyor. Ata’nın Taliban’a karşı reçetesi, ‘Müzakere ya da onları yenecek politikalar üretmek’. 2004’deki ilk kadın aday Dr. Mesude Celal, yüzde 1.1 oranında oy alabilmişti. Kadınlar yüzde 25 kotayla mecliste var oluyor. (fp)