Afganistan'da oy veren parmaklar kesildi

KÂBİL - Afganistan’da 20 Ağustos’ta  yapılan devlet başkanlığı seçiminde hile suçlamaları ayyuka çıkarken, saldırıları azıya alan Taliban’ın iki seçmenin parmaklarını kestiği öğrenildi. Afganistan Özgür ve Adil Seçim Vakfı (FEFA), Kandahar’da iki kişinin oy kullandıktan sonra mürekkepli parmaklarının kesildiğini söyleyip “Kimin yaptığını bilmiyoruz, ama Taliban’ın bazı komutanları bu yönde tehdit savurmuştu” dedi.
Taliban’ın tehditleri yüzünden güneyde katılımın yüzde 10, güneydeki Kandahar ile güneybatıdaki Helmand kentlerinde yüzde 30 olduğu sanılıyor. 

‘Gırtlağa kadar hileye batış’
Seçimi ‘adil, ama terör nedeniyle serbest değil’  diye değerlendiren AB gözlem misyonu, güvenilirliğin çok sayıda şikâyetle ilgili yapılacak değerlendirmelere bağlı olduğunu söyledi. Ülke çapında çok sayıda yolsuzluk saptayan FEFA ise, seçmenlerde birden fazla seçmen kartı bulunduğunu, erkeklerin kadınlar adına oy kullandığını, silahlı kişilerin seçim komisyonu çalışanlarını hırpalayıp oy verilmesini engellediğini, seçim görevlilerinin de oyların kimi adaylar lehine atılmasını sağladığını sıraladı. (afp, aa)