Afganistan'da rehine dehşeti

Afganistan'da NATO güçleriyle savaşa tutuşan Taliban, yabancı güçlerin çekilmesi için rehine kaçırıp infaz taktiğine yöneldi.

KÂBİL - Afganistan'da NATO güçleriyle savaşa tutuşan Taliban, yabancı güçlerin çekilmesi için rehine kaçırıp infaz taktiğine yöneldi. Önceki gün Kâbil-Kandahar yolunda ele geçirdiği 18'i kadın 23 Güney Koreli misyonerin hayatlarının bağışlanması için Seul'e 200 askerini çekmesi şartını koşan Taliban, daha önce kaçırdığı iki Alman ve beş Afganı da öldürdüğünü öne sürerek tehditlerinin ciddiyetini gösterdi.
Taliban sözcüsü Kari Yusuf, dün NATO'da görevli 3 bin Alman askerinin çekilmesi talebi yerine getirilmeyince, çarşamba günü Kâbil'in güneybatısındaki Vardak'ta beş Afganla birlikte kaçırdığı iki Alman mühendisi öldürdüğünü duyurdu. Başbakan Angela Merkel'in "Afgan halkını terk etmeyeceğiz" demesi üzerine Taliban önce rehinelerden birini öldürdüğünü iddia edip, ikincisi için öğlene dek süre tanıdı. Berlin'den çekilme sözü çıkmayınca ikincisinin de öldürüldüğü ileri süren Yusuf, infazların Gazni'de tek kurşunla yapıldığını ilan etti.
Alman Dışişleri bağımsız kaynaklardan teyit gelmediğini söyleyince Yusuf, "İstiyorlarsa cesetleri bir yerlere bırakırız" dedi. Ancak saatler sonra Afgan Dışişleri'nden rehinelerden birinin kalp krizinden öldüğü, diğerinin sağ olduğu açıklaması geldi. Berlin de Kâbil'in açıklamasını yineledi. Sonra bir açıklama daha yapan Yusuf, aralarında Meclis Başkan Yardımcısı Arif Nurzay'ın kardeşinin de bulunduğunu beş Afgan rehineyi de öldürdüklerini belirterek, "Aileler gelip cesetleri alabilirler. Bu bedava" dedi.
Dün öğlene kadar süre tanınan Seul ise tehdidi ciddiye alıp yıl sonuna dek askerlerini çekeceğini duyurdu. Önce bundan memnun kalan Taliban, ardından 23 rehineye karşılık Afganistan'da tutuklu 23 militanın bırakılması şartını getirip, bu sabaha dek süre tanıdı. Örgüt sözcüsü Yusuf ilk önce rehine sayısını 18 olarak vermesine ise "Beşi çok iyi Dari ve Peştu dili konuştuğundan Afgan sandık" izahatı getirdi. Güney Kore Devlet Başkanı Roh Moo-Hyun da, rehinelerin derhal bırakılmasını isteyip Kâbil'e ekip gönderdi. 23 Evanjelist misyoner, 13 Temmuz'da hastane ve çocuk yuvalarında gönüllü çalışmaya gitmişti. (Dış Haberler)