Afganistan'da şeker fabrikasına acılı açılış

Amerikan müdahalesiyle 2001'de yıkılan Taliban'ın yeniden dirilişine sahne olan Afganistan'da şiddet ülkeyi can evinden vurdu.

KÂBİL - Amerikan müdahalesiyle 2001'de yıkılan Taliban'ın yeniden dirilişine sahne olan Afganistan'da şiddet ülkeyi can evinden vurdu. Kuzeydeki Bağlan eyaletinin Pul-i-Muhri kentinde parlamento heyetinin fabrika ziyareti sırasında düzenlenen intihar saldırısında altısı vekil 40-90 kişi ölürken onlarcası yaralandı.
Dün başkent Kabil'in 150 km kuzeyindeki Pul-i-Muhri'de şeker fabrikasının yeniden açılış töreni intihar eylemcisinin üzerindeki bombaları patlatmasıyla kana bulandı. Patlama halk ve öğrencilerin fabrikanın girişinde Parlamento Ekonomi Komitesi'nden 18 vekil ile Tarım Bakanlığı yetkililerini karşıladığı sırada meydana geldi. Kayıplarla ilgili çelişkili bilgiler gelirken Bağlan'daki hastanelerden sorumlu Sağlık Bakanlığı yetkilisi Yusuf Faiz, dört hastaneye çoğu çocuk 40 ceset ve 120 yaralı geldiğini belirtti. Bağlan ana hastanesi kaynakları ise morga 90 kişinin getirildiğini ve 50 yaralının da tedavi altına alındığını kaydetti. Bağlan Eyaleti Valisi Muhammed Alem İshakzey kayıp sayısını 50, bir bakan 64 olarak verdi.
Ölenler arasında komite başkanı, eski ticaret bakanı ve Kuzey İttifakı'nın sözcüsü Mustafa Kazımi, yaralılar arasında ise tanınmış kadın vekil Şükriye Barakzey ile Tarım Bakan Yardımcısı Gulam Mustafa Cevad da bulunuyor.
Çocuklar çığlık atıyordu
Muhammed Rahim adlı bir görgü tanığı ortaya çıkan manzarayı, "Sokaklarda uzanmış cesetler gördüm ve bazı insanlar ölen askerlerin silahlarını çalıyordu. Çocuklar yardım çığlıkları atıyordu. Kâbus gibi. İki kuzenim öldü, ikisi de öğrenciydi" sözleriyle aktardı.
Bağlan istihbarat şefi Abdurrahman Sayidhail, can kaybının çok daha ağır olabileceğini söylerken, olayı da şöyle anlattı: "Bombacı tören alanına yürüyerek geldi. Heyet fabrikaya girerken kendini patlattı. Eylemci, Kazimi'ye çok yakındı." Bir güvenlik yetkilisi iki ayrı patlamadan söz etti.
Taliban: Biz yapmadık
Saldırıyı henüz üstlenen olmazken 'olağan' şüpheli Taliban'ın sözcüsü Zabihullah Mucahid, "Son saldırı ile bizim bir ilgimiz bulunmuyor" açıklamasını yaptı. Bu yıl 120 intihar saldırısı kayıtlara geçerken ayrı dönemde NATO ve Afgan güçlerinin operasyonlarında 5 bin kişi yaşamını yitirdi.
Bu arada Taliban bir haftada üç kenti ele geçirdi. Ferah eyaletindeki iki kentin ardından Taliban önceki gün Day Kundi eyaletindeki Kacran'ı zaptetti.
Kanadalı bakan kıl payı
Kanada Savunma Bakanı Peter MacKay de Kandahar'daki Kanadalı askerlerin üssünü ziyareti sırasında roket saldırısından kıl payı kurtuldu. Bakanın yakınına düşen iki roket dört Kanadalı askeri yaraladı. (Dış Haberler)