Afganistan'da sivil katliamları da artışta

Afganistan'da sivil katliamları da artışta
Afganistan'da sivil katliamları da artışta

Ermal köylüleri NATO operasyonunda kaybettikleri yakınlarının cenazeleriyle ABD?yi protesto gösterisi düzenledi. FOTOĞRAF: AP

Afganistan'daki NATO operasyonu 12 sivili öldürürken, bunu protesto edenlerin üzerine ateş açan polis iki kişiyi öldürdü. Sivil kayıplarda bu yıl yüzde 20 artış var

CENEVRE - ABD Başkanı Barack Obama’nın Taliban direnişini kırmak için 30 bin asker artırımına gittiği Afganistan’da asıl artışın sivil can kayıplarında olduğu belirtildi.
ABD ve NATO operasyonlarından gelen sivil katliam haberlerine dün bir yenisi eklendi. Önceki gece ve dün sabah NATO komutasındaki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü’nün (ISAF), doğudaki Lehman vilayetinde yürüttüğü operasyonda sivillerin canını aldı. Ermal köyünde Afgan hükümetine göre biri kadın altı sivil, ABD ordusuna göre yedi Taliban militanı ile dört sivil, Lehman valiliğine göre 12 sivil öldü. İsmail adlı bir köylü, yedi akrabasının öldürüldüğünü anlatıp “Kim çatıya çıksa hemen öldürüyorlar. Bazılarının evlerinin içinde öldürüyorlar. Ölenlerin hepsi masumdu. Amerikalılar kadınımızı da öldürdü” diye yakındı.
Sivil katliamını protesto eden Afganlar da öldürüldü. Valilik sözcüsü  Said Ahad, Afgan polisinin Ermal köyünden battaniyeye sarılı cenazelerle Lehman’ın başkenti Mehterlim’e yürüyerek ABD karşıtı gösteri yapan 400 Afgan’a ateş açtığını söyledi.  Polis ateşiyle iki kişi öldü biri de komada. 

‘Çok asker, çok kayıp’
 Uluslararası Kızıl Haç örgütünün Kandahar Temsilciliği’nin eski başkanı Karl Mattli, geçen yıla göre sivil kayıpların yüzde 15-20 civarında arttığına dikkat çekti. “Yazın her ay 700 sivil yaralıya tıbbi müdahelede bulunduk. Bu bir rekor.Hiç böyle bir durumla karşılaşmamıştık” bilgisini veren Matlli, “Son iki yılda gözlemlediğimiz mantığa bakarsak, daha fazla asker eşittir daha fazla sivil kaybı” dedi. “Daha fazla asker kavga ve çatışma potansiyelini genişletecek, bu da sivil kayıpların ve insani yardıma muhtaçların sayısını artıracaktır” uyarısını yapan Mattli, ihtiyati tedbiler ve farklı silahların tercih edilmesi durumunda sivil kayıpların azalabileceğini sözlerine ekledi.
Yine Kızıl Haç’a göre Kandahar’daki Mirvais Hastanesi’ne gelen sivil yaralıların sayısı geçen yıla göre üçte bir oranında arttı. 2009’un ilk sekiz ayında 2 bin 77 yaralı hastaneye getirildi. Oysa geçen yılın tamamında bu sayı 2 bin 388 idi.  Anlık patlayıcılar ve mayınlar yüzünden geçen yıl 434 sivil yaralanırken bu yıl sayı 787’ye yükseldi.
 Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ise sivil katliamını kınarken, 2011’de Afganistan’dan çekilmeye başlama planı için “Afgan güçlerinin kendi kapasitesiyle ülkeyi kontrol edebilmesi için en az 15-20 yıl daha NATO ve ABD güçlerine ihtiyaç var” mesajı verdi. (afp, ap, Reuters)