Afganistan'dan çıkış adına Kâbil'e gömülmek

Afganistan'dan çıkış adına Kâbil'e gömülmek
Afganistan'dan çıkış adına Kâbil'e gömülmek

Savaşla tarümar haldeki Afgan halkı uluslararası yardımlara muhtaç. FOTOĞRAF: reuters

Obama Afganistan'a 30-35 bin takviye asker yollamayı içeren yeni stratejisini 'çıkış planı' çerçevesine oturttu. Müttefik desteğinin karşılanması ise zor

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama, yeni Afgan stratejisini bu sabaha karşı West Point üssünde açıklarken, öncesinde müttefiklerini bilgilendirip takviye güç istemek için yoğun diplomasi yürüttü. Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs, altı ayda ilave 30-35 bin Amerikan askerinin cepheye sürülmesini içeren yeni stratejinin eksenine bir çıkış planı çerçevesinde Afgan güçlerini eğitip Taliban ve Kaide ile başedebilecek hale getirmeyi koydu. Amerikalı bir yetkili, Obama’nın 2013’te ilk görev dönemi dolmadan Afganistan’dan asker çekmenin başlayacağını söyledi. Ama asıl zorluk şimdi müttefik desteği kazanıp ek maliyeti ABD kamuoyuna kabul ettirmekte.
Başkomutan olarak generallerle güvenlik kurmaylarını toplayıp yeni stratejiye dair emirlerini veren Obama, pek çok liderle telefon görüşmeleri ve video konferanslar yaptı. Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu dahil meslektaşlarıyla görüştü. Müttefiklere ‘Bunun ucu açık bir süreç olmadığı ve hedefe ulaşınca geri çekileceği’ mesajı verildi.
Pentagon müttefiklerden 10 bin asker istendiğini duyurmuşken Financial Times bu rakamı 5-7 bin olarak verdi. Gazeteye göre Britanya, İtalya, İspanya, Polonya, Gürcistan, Güney Kore ve Slovakya’nın yanı sıra Türkiye asker sözü verdi. Türkiye Kabil’deki ISAF komutanlığını üstlendiğinden asker sayısını zaten artıracak. Diğerlerinin taahhütleri beklentinin 3-4 bin altında. Slovakya 250, Gürcistan 700-1000 asker vaat ederken, Britanya’nın taahhüdü 500’ü aşmıyor. Dün Alman Şansölyesi Angela Merkel “Takviye güç şimdilik sözkonusu değil” derken Fransız Savunma Bakanı Herve Morinsadece Afgan ordusu ve polisinin eğitimi için asker yollayacaklarını ima etti. ABD’nin 71 bin, Britanya’nın 9 bin, Almanya’nın 4 bin 500, Fransa’nın 3 bin 300 askeri cephede. NATO’nun askeri katkısı 36 bin. Bu arada Guardian, Hamit Karzai yönetimine güvenmeyen ABD’nin işleyişi kontrol etmek üzere bir ‘uluslararası yüksek temsilci’ atayacağını yazdı. (afp, ap)