Afganistan'ın yüzde 54'ü Taliban'ın elinde

Uluslararası çapta bir düşünce kuruluşu olan Senlis Konseyi ile Britanyalı yardım kuruluşu Oxfam, Afganistan'da Taliban'a karşı ABD öncülüğündeki savaşta 'şapkanın düşüp kelin göründüğü' noktayı işaret eden raporlarıyla gündeme oturdu.

LONDRA - Uluslararası çapta bir düşünce kuruluşu olan Senlis Konseyi ile Britanyalı yardım kuruluşu Oxfam, Afganistan'da Taliban'a karşı ABD öncülüğündeki savaşta 'şapkanın düşüp kelin göründüğü' noktayı işaret eden raporlarıyla gündeme oturdu. Senlis, Amerikan müdahalesiyle 2001'de iktidardan uzaklaştırılan Taliban'ın ülkenin yüzde 54'ünü yeniden ele geçirip iktidarını derinleştirdiğini belirtirken Oxfam, Afrika'daki açlıkla kıyaslanabilecek bir insani krizin yaşandığına dikkati çekti.
Raporun işaret ettikleri...
Londra, Paris, Brüksel, Ottowa'nın yanı sıra Kabil, Kandahar ve Herat gibi kentlerde ofisleri bulunan, abartılı politikalar önermekle eleştirilse de bölgeye dair uzmanlığı ile tanınan Senlis Konseyi'nin önceki gün açıkladığı 'Kaosa saplanmak: Afganistan uçurumun eşiğinde' başlıklı raporunun ana hatları şöyle:

 • Taliban, Afganistan'ın yüzde 54'lük kısmında kalıcı varlık kazandı. Taliban kırsal alanları, sınır bölgelerini, bazı bölge merkezlerini ve önemli yolları elinde tutuyor.
 • Güneyin önemli bir kısmında Taliban 'de facto' hükümet durumunda.
 • Artık Taliban'ın Kabil'e dönüp dönmeyeceği değil ne zaman döneceği konuşuluyor. Örgütün kente 2008'e de girme amacına dair açıklamaları daha olası hale geldi.
 • Taliban, Irak'ı izleyip daha çok bomba yerleştirme ve intihar saldırısı taktiğine yöneldi.
 • Taliban kendini direniş gücü diye sunuyor.
 • Krizler ve riskler içindeki Afganistan bölünmüş ülkeye dönüşüyor.
 • Taliban afyon gelirleriyle istiskarlı bir finansal destek ağı kurdu.
  Senlis'in bu kriz tablosundan çıkardığı netice ise şu: 'Afganistan'da yenilgi uluslararası toplum için felaket olur. Bu yüzden NATO güçlerinin sayısı derhal 40 binden 80 bine çıkarılmalı.' Senlis öteden beri afyon üretimini yasaklamak yerine üretimi denetleyip ilaç endüstrisinde kullanılmasını salık veriyor.
  Sahra ile kıyaslanacak insani kriz
  Oxfam ise Afganistan'da milyonlarca insanın Sahra Çölü'ndeki durumla kıyaslanabilecek bir insani krizle karşı karşıya olduğunu belirtip, acil yardım çağrısı yaptı. 2001'den beri yapılan 15 milyar dolar yardımın insanların yaşamını iyileştirmeye dönük projelere gitmediğini kaydeden örgüt, buna karşın ABD'nin askeri operasyonlara sadece bu yıl 35 milyar dolar ayırırken son beş yılda insani yardıma topu topu 4.4 milyar dolar harcadığına dikkat çekti. Afganistan'da Irak'takinin dört katı fazla hava operasyonu yapıldığı, bu yıl, yarısı NATO ve Afgan güçlerinin saldırılarında olmak üzere 1200 sivilin öldüğü not edildi. (Dış Haberler)