Afganlar sivil katliama öfkeli

Taliban'ın dirilmesiyle giderek Irakvari bir kâbusa dönüşen Afganistan'da Amerikan askerleri yine bir sivil katliamına imza attı.

KÂBİL - Taliban'ın dirilmesiyle giderek Irakvari bir kâbusa dönüşen Afganistan'da Amerikan askerleri yine bir sivil katliamına imza attı. Doğuda Pakistan sınırı yakınındaki Nangarhar eyaletinde saldırıya uğrayan ABD konvoyunun sivillerin üzerine ateş açması üzerine 16 sivil öldü, 24'ü yaralandı.
ABD ordusunun açıklamasında, "Karmaşık bir pusu kuran düşman, pek çok yönden ateş açmasının yanı sıra patlayıcı yüklü otomobille saldırı düzenledi. Koalisyon güçleri savunma amacıyla karşı ateş açtı. Bu karşılıklı durumda sonradan ölen dört yaralı dahil 16 sivil öldü, 24'ü yaralandı" denildi. Ancak kaçının pusuda kaçının karşılık verilmesinden öldüğüne açıklık getirmedi. Afgan İçişleri Bakanlığı'na göreyse, ABD ateşi 10 sivilin canını alıp 25'ini yaraladı. Olay yerinde sivil can kayıplarını protesto için binlerce öfkeli Afgan toplandı. Yolları trafiğe kapatan Afganlar, polisin üzerine taşlar atarak 'Amerika'ya ölüm, Karzai'ye ölüm' sloganları attı. Ülkenin güneyindeki ayrı bir NATO operasyonunda ise uyruğu açıklanmayan iki yabancı asker öldü.