AfPak zirvesine sivil katliam gölgesi

AfPak zirvesine sivil katliam gölgesi
AfPak zirvesine sivil katliam gölgesi

Ferah bölgesinde pazartesi gecesi gerçekleşen saldırının ardından Kızılhaç bölgeye gözlemcilerini yolladı. Kızılhaç gözlemcileri iki köyde bombardımandan kaçmak için evlerine sığınan kadın, çocuk köylülerin cesetlerini bulduklarını aktarıyor. FOTOĞRAF: EPA

ABD güçlerinin Afganistan'daki sivil katliamı iddiası Obama'nın Karzai ve Zerdari'yle yaptığı AfPak zirvesini gölgeledi. Uluslararası Kızılhaç ve yerel yetkililer ABD güçlerinin Taliban'la çatışmalarda iki köyü vurup çoğu sivil 150'ye yakın kişiyi öldürdüğünü duyurdu. Konu AfPak zirvesinin gündemine taşındı

HERAT - ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan ve Pakistan liderlerini dün Beyaz Saray’da ağırlayıp AfPak stratejisi çerçevesinde Taliban ve Kaide’yle savaşın hızlandırılmasını isterken, gündeme Amerikan güçlerinin son sivil katliamı damgasını vurdu. Ferah vilayetinde Taliban’la çatışan Amerikan güçlerinin, iki köyü bombalayıp en az 17 evi 100 ila 150 arasında sivile mezar ettiği haberi geldi. Sivil katliamı bir gönüllüsünü yitiren Uluslararası Kızılhaç Komitesi teyit ederken, Amerikan-Afgan heyeti soruşturma için bölgeye gönderildi.
AfPak zirvesi öncesi Pakistan’ın Svat vadisinde savaşın kızışmasına paralel olarak toplamda 600-800 bini bulacak sivilin bölgeden kaçması beklenirken, bunun ülkenin bağımsızlığından beri en büyük tahliye hareketi olduğu belirtiliyor. Hal böyleyken, dün komşu Afganistan’dan süregiden savaşın bir başka faciasına dair haber geldi. Pazartesi akşamı Ferah’ın Bala Baluk bölgesinde Taliban’la çıkan çatışmanın ardından Gerani ve Ganj Abad köylerinde kendilerini korumak için çocuk, kadın ve yaşlı bazı evlerde toplanan sivil halkın ABD’nin bombardımanına maruz kaldığı kaydedildi. Evlerin yerle yeksan olduğunu söyleyen bölge sakinleri ölü sayısını 150, yerel yetkililer 100-120 olarak verdi. Kızılhaç sözcüsü Jessica Barry örgütün iki köye gönderdiği gözlemcilerle yaptığı tespitlerini “Cesetler vardı, mezarlar vardı. Ölenleri gömen insanlar vardı, aralarında kadın ve çocuklar vardı. İnsanların bombalanırken evlere sığınmaya çalıştığı anlaşılıyor” diye aktardı. Kızılhaç’ın ilk yardım gönüllüsünün de ailesinden 13 kişi ile öldüğünü ekleyen sözcü, kayıplar arasında savaşçı olup olmadığını teyit edemedi. 

Taliban kalkan mı yaptı?

Öfkeli köylüler Ferah Valisi Ruhul Emin’i sivil katliama inandırmak için 30 cesedi kamyonlara yükleyip kent merkezine götürdü. Emin “100 sivilin öldüğünden kaygılıyım” derken, Bala Buluk’un eski başkanı Muhammed Kadderdan, insanların hâlâ ceset ya da ceset parçalarını enkazdan çıkarmaya çalıştığını ve birçok ailenin yeni saldırı korkusuyla kaçtığını söyledi. AFP ise Ferah Polis Şefi Abdülgafur Vatandar’ın önce “100’den fazla sivil öldü” deyip ardından ifade değiştirerek “Ölenlerin kaçının sivil olduğunu araştırıyoruz” dediğini aktardı. Reuters Vatandar’ın şu açıklamasına yer verdi: “Başka bir köyde çatışmalar vardı. Fakat Taliban insanların kalkan olarak kullanıldığı bu iki köye kaçtı.”
Taliban sözcüsü Kari Yusuf Ahmed, pazartesiden itibaren Afgan ve ABD güçleriyle çatıştıklarını ama iki köyde ölenler arasında savaşçı olmadığını öne sürdü. Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin ofisi ‘sivil kayıplar mazur görülemez. Konu Obama’yla görüşmede gündeme getirilecek’ açıklaması yapıldı. ABD ordusu da inceleme başlattı.
Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari ise, Obama ile zirve öncesi Kaide ile savaşta daha fazla ABD yardımı isterken, Pakistan ordusu şeriat tavizi verilen Svat vadisine yükleniyor. Ordu vadiyi helikoper ve top ateşine tutarken yetkililer 77 militanın öldüğünü kaydetti. Bölgeden kaçan sivil sayısı 600 ile 800 bin olarak hesaplanıyor. Sadece önceki gün 40 bin kişinin Mingora’dan ayrıldığı belirtildi. (Dış Haberler)