'Afrika Birleşik Devletleri' için zirve

Dünyanın en yoksul kıtası Afrika'da beş yıl önce kurulan Afrika Birliği'nin Gana'daki zirvesinin baş gündemi tıpkı Amerika Birleşik Devletleri (ABD) gibi bir Afrika Birleşik Devletleri oluşturmak. Lakin Arap Birliği'nden yaka silkerek...

ACRA - Dünyanın en yoksul kıtası Afrika'da beş yıl önce kurulan Afrika Birliği'nin Gana'daki zirvesinin baş gündemi tıpkı Amerika Birleşik Devletleri (ABD) gibi bir Afrika Birleşik Devletleri oluşturmak. Lakin Arap Birliği'nden yaka silkerek yüzünü kara kıtaya çevirmiş Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi'nin başı çektiği fikre kâfi destek bulunmazken, en önemli zorluk yolsuz ve kifayetsiz yönetim tarzı ile kıtayı saran savaşlar.
Kaddafi, zirveye Mali, Gine, Fildişi Sahili ve Liberya'yı karadan yüzlerce araçlık konvoyla dolaşıp tozlu yolları aşarak geldi. Her yerde Afrikalıların sevgi seliyle karşılaşan Kaddafi, sonunda Acra'daki üniversitede gençlere hitabında ortak dış ve savunma politikasıyla para birimi olan bir birlik gerektiğini söyleyip kendisini 'Afrika'nın askeri' diye niteledi. Kaddafi, "Bu olmak ya da olmamak meselesi. Hayalim liderleri kıtamızın birliği için uykudan uyandırmak" dedi. Gel gör ki üç günlük zirvede bu yönde karar çıkması zor. Zira 50 yıl önce sömürgecilerden ilk kurtulmuş Gana gibi ülkeler konfederasyon çatısında birleşmeyi içeren öneriye destek verse de Güney Afrika ve petrol zengini Nijerya, Afrika Birliği'nin kurumsal yapısının güçlendirilmesini savunuyor.
53 ülkeden yedisi para bile ödemiyor
ABD destekli Etiyopya'nın Somali'yi işgali, Sudan'ın Batı'nın BM aracılığıyla el attığı Darfur bölgesindeki kanın durmaması gibi sorunlar düşünüldüğünde kara kıtanın birlik ruhu sergilemesi zor. Üstelik uluslararası mali denetim şirketi Ernst and Young'e göre Afrika Birliği
üyesi 53 ülkeden sadece yedisi birliğe düzenli ödeme yapıyor. Afrika Birliği kuruluşu Pan-Afrika Parlamentosu üyelerine ne kadar para ödendiği bile meçhul. (afp, bbc)