Afrikalı göçmene orkinos muamelesi


Ağın şamandıralarına tutunan göçmenler yemeden içmeden Akdeniz sularında sürüklendi.

Avrupa'nın utancı

27 Afrikalı göçmenin botları alabora oldu. Bir Malta gemisi kazazedelere ağ attı ama tekneye çıkarmadı. Malta karaya çıkmalarına izin vermeyince göçmenler üç gün ağa tutunarak hayatta kalmaya çalıştı.


Fransa: Ülkene dön 6 bin avro verelim

ROMA - Avrupa'nın denizden gelen Afrikalı yasadışı göçmen dalgasıyla mücadelesinde bu kez dudak uçuklatan bir yönteme başvuruldu. Libya'dan umuda yolculuğa çıkıp Akdeniz'de botları alabora olan 27 Afrikalı göçmen, tekneye alınarak kurtarılmak yerine, orkinos (ton balığı) ağıyla avlandı. AB üyesi Malta hükümeti tarafından kabul edilmedikleri için karaya çıkarılmayan ve bu yüzden Malta römorkörünün Akdeniz'de yüzdürdüğü göçmenler, yemeden içmeden gece soğukta, gündüz yakıcı güneşin altında üç gün ağın şamandıralarına tutunarak hayatta kalmaya çalıştı. Sonunda denizdeki ölüm-kalım savaşı geçen hafta batmış bir bottaki Eritreli göçmenleri bulmak için bölgede bulunan İtalyan Deniz Kuvvetleri'ne ait bir gemi sayesinde sona erdi.
'1 milyon dolarlık ton vardı'
Pazar günü Malta ve Tunus arasındaki Lampedusa Adası'na getirilen Gana, Nijerya, Kamerun, Sudanlı göçmenler, Libya'dan ayrıldıktan sonra altı gün denizde sağa sola sürüklendiklerini, iki balıkçı gemisinin kendilerini kurtarmadığını, nihayetinde geçen çarşamba Malta gemisi Budafel'in ağlara tutunmalarına izin verdiğini ama kendilerini gemiye almayı reddettiğini anlattı. Rotası Sicilya olan Budafel'in kaptanı göçmenleri Malta'da karaya çıkarmama nedenini, "Ağda 1 milyon dolar değerinde ton vardı. Onları Malta'ya çıkarsaydım, gemi alıkonur ve yolculuk 12 güne uzardı. Ayrıca kendimi diplomatik kavganın ortasında bulurdum. Riski göze alamazdım" diye izaha çalıştı. Kaptan üstelik kendisinin ağda sürüklenmeye bir saat bile tahammül edemeyeceğini ekledi.
Malta lideri reddetti
Kaptana göre, durumdan haberdar ettiği Malta olay yerine 60 mil uzaktaki Libya'yı arayıp kurtarma operasyonu istedi. Libya ise bir helikopter yollayıp cankurtaran botu indirmeyi önerdi. Ama öneri göçmenleri alma garantisi içermiyordu. Malta Başbakanı Lawrence Gonzi göçmenleri reddedip Libya'nın ikna edilmesi için orduya emir verdi. Libya hükümeti sonunda kurtarma timi göndereceğini faks mesajıyla bildirdi. Fakat Libya yardımı ulaşmadan şans eseri bölgede bulunan İtalyan gemisi Orione cumartesi gecesi göçmenlerin imdadına yetişti.
Beş günde 120 kurban
Afrika'dan göçmen botlarının umuda yolculuğu sık sık felaketle bitiyor. En son geçen cuma bir Malta uçağı Akdeniz'de 53 Eritreli göçmeni taşıyan botu batmak üzereyken fotoğraflamış, bazı göçmenler Britanya, İtalya ve Malta'daki kontak noktalarını arayıp yardım istediği halde kimse kurtarmaya gitmemiş ve hepsi 'balıklara yem olmuştu'. Malta açıklarında son beş günde denizde boğularak ölen göçmen sayısı 120. (Independent)