'Ahde uymayanlar AB'nin kurucu değerlerine ters düşer'

'Ahde uymayanlar AB'nin kurucu değerlerine ters düşer'
'Ahde uymayanlar AB'nin kurucu değerlerine ters düşer'

Erdoğan, AP seçimlerini yorumladı. FOTOĞRAF: AA

ANKARA - AB’de Avrupa Parlamentosu seçimlerinin Hıristiyan Demokratların zaferi ile sonuçlanmasını değerlendiren Başbakan Tayyip Erdoğan, ‘yeni sandalye dağılımının’ AB’nin temel politikalarını değiştirmeyeceğini söyledi. Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan, “Taahhütlere sadakat, belirlenen ilke ve kurallara uymak, Birlik ruhunun temelidir. Bu ahde uymayanlar AB’nin kurucu değerlerine ters bir yaklaşım sergilemiş olurlar. Bu mızrak, bu çuvala sığmaz.” uyarısı yaparken şöyle konuştu: 

AB politikası değişmez: Avrupa Parlamentosu’ndaki sandalye dağılımı, AB’nin temel politikalarının, temel hedeflerinin değişmesine hiçbir zaman fırsat vermez. Biz, her fırsatta AB’nin konjonktürel iç siyasi mülahazaların yansıtıldığı bir kurum olmaması gerektiğini dile getirdik. Zira biz, AB sürecine söylemler üzerinden değil, eylemler üzerinden devam ediyoruz. 

Kurucu değerler: Üyelik kriterleri ortadadır. Taahhütlere sadakat, belirlenen ilke ve kurallara uygun hareket etmek, Birlik ruhunun temelidir. Bu ruha, bu sadakate, bu ahde uymayan söylem ve davranış içine girenler,  bütün AB’nin kurucu değerlerine ters bir yaklaşım sergilemiş olurlar. Türkiye’nin üyeliği, sınır tartışmalarıyla, genişleme polemikleriyle göz ardı edilebilecek bir konu değildir. Türkiye’nin büyüklüğüne, siyasi ağırlığına, stratejik önemine, kültürel derinliğine yönelik hazımsızlıkları, bu tür yaklaşımlarıyla perdelemeye çalışanlar, açık söylüyorum; beyhude bir çaba içine girerler.

Mızrak çuvala sığmaz: AB’nin küresel bir vizyona ulaşmasına da bu anlayışın engel olur. Bu mızrak, her şeyden önce bu çuvala sığmaz. İç siyasi hesaplarla tribünlere oynayarak, ayak oyunları yaparak AB’nin, bir küresel güç haline getirilemez. Herkes gelecek nesillere karşı yarının Avrupa’sına karşı sorumludur. Bugün, günü kurtarma derdinde olanlar, yarın bu sorumsuzluklarının hesabını tarih önünde verirler.

Türkiye üzerine düşeni yapıyor: Türkiye üyelik kriterleri noktasında üzerlerine düşeni yaptı ve yapmaya da devam ediyor. Katılım sürecinde 10 fasıl müzakereye açıldı. Bunlardan biri de geçici olarak kapatıldı. Daha önce düzenli olarak toplanamayan, Reform İzleme Grubu’nun da artık düzenli olarak iki ayda bir toplanmasını kararlaştırdık. AP’de oluşan tablonun, bizim bu hassasiyetlerimizi gözeteceğine inanıyorum. En azından buna inanmak istiyorum. (Radikal)