Ahmedinecad: AB Türkiye'ye yalvarmalı

Ahmedinecad: AB Türkiye'ye yalvarmalı
Ahmedinecad: AB Türkiye'ye yalvarmalı

Ahmedinecad, Obama?yı zor ama tarihi değiştirecek kararlar almaya çağırdı. FOTOĞRAF: ap

İstanbul ziyareti öncesi Batı'nın Türkiye'de eksen kaymasına dair kaygısını yanıtlayan İran lideri, 'Türkiye'nin üyeliği için AB ricacı olmalı. Yeni dönem başlıyor. Türkiye'nin rolü büyük' dedi

ANKARA - İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, yarın İstanbul’da İSEDAK’a katılması öncesi, Tahran’da TRT ve NTV’nin sorularını cevapladı. Ahmedinecad, Batı’nın Türkiye’de eksen kayması kaygısını yorumlarken, AB’nin Türkiye’den üye olmasını rica etmesi gerektiğini belirtti.
“Dünya şartları değişti. Tarihi bir dönem sona eriyor ve yenisi başlıyor. Tüm dünyaya egemen birkaç devlet ekonomik, teorik ve sistem olarak yenildi” değerlendirmesini yapan İran Cumhurbaşkanı, “Artık insaniyet, kültür ve ahlak dönemi başlıyor. Medeniyet kökleri olan devletler gelişecek. İran ile Türkiye bunlardan... İnsanlığa açık ve aydın mesajlar veriyor. Dünyayla ilişkileri genişliyor” dedi. 

‘Türkiye kendi ittifakını oluşturabilir’
“Türkiye’nin Doğu ile ilişkilerini geliştirmesini isteriz. Bu, Türkiye’nin Batı ile ilişkisini kesmesi anlamı taşımaz. Bugün tüm devletler serbestçe ilişki kurabilir” diye ekleyen Ahmedinecad, AB’nin Türkiye’ye çıkardığı engellere atıfla “Türk devleti ve milleti AB’ye katılırsa birliğin itibarı yükselir. O halde onlar Türkiye’den rica etmeli. Çünkü büyük bir devlet, tarihi olan ve kültürlü bir medeniyet oraya katılıyor” diye çıkışıp Türkiye’nin alternatiflerine işaret etti: “Türkiye’nin ilerlemesi, güçlenmesi herkesin faydasına. Yeni dünyanın oluşumunda İran ile Türkiye’nin büyük payı olabilir. Türkiye ve birkaç devlet, birbirlerinin yardımıyla kendi kendini idare edecek güçte. Diğer milletlere de yardım edebilirler. Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Mısır, Nijerya, Endonezya, Malezya büyük bir ekonomik pazar kurup başarı elde eder. Kendi geleceğini kendi tayin etmek Türkiye’nin hakkı.” 

‘Türkiye İsrail’e dair gerçeği bağırıyor’
İran’la nükleer kriz çıkaranların atom bombası depoladığını anlatan Ahmedinecad, “Onların korktuğu Türkiye ile İran’ın gelişmesi. Dünya iki kat olsun istiyorlar. Üstte güçlüler, altta geriye kalanlar. Her zaman onlara muhtaç olsunlar. Biz ilerledikçe onların kontrolünden çıkıyoruz. Çaresizler” dedi. İsrail’in nükleer silahlarına Batı’nın itiraz etmediğini hatırlatan İran lideri, “Siyonist rejimi atom bombaları Gazze’de sonuca ulaştırabildi mi? NATO ve ABD’nin bombaları Afganistan’da işe yaradı mı?” diye çıkıştı. İsrail destekçilerinin Gazze’deki katliamlara itirazı bile kabul etmediğini anlatan Ahmedinecad, “Bölgedeki milletlerin bu rejimle barış yapması mümkün değil. Türkiye halkı bu gerçeği bağırıyor. Batı devletlerinin düşünme zamanı” uyarısı yaptı. İran lideri, ABD Başkanı Barack Obama’ya “Karar vermeli. Ya milletlerin ya da Siyonistlerin tarafında olmalı. ABD’de bir grup Siyonist ekonomi ve medyaya hakim. Milletlerin semtine gelmek isterse onlara hayır demesi gerek. Büyük kararlar hep tarihi değiştirmiştir” diye seslendi. (aa, ntv)