Ahmedinecad artık İran'da da ateş hattında

Batı'nın çifte standardını nükleer meydan okumayla sorgularken ülkesini ABD ile İsrail'in menziline hızla yaklaştıran İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın başı içeride de dertte.

TAHRAN - Batı'nın çifte standardını nükleer meydan okumayla sorgularken ülkesini ABD ile İsrail'in menziline hızla yaklaştıran İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın başı içeride de dertte. Dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in 'müridi' imajıyla Haziran 2005 seçimini kazanan Ahmedinecad, ekonomik çöküşün etkisiyle geçen ay Uzmanlar Meclisi ve yerel seçimleri kaybetmesi sonrası 'mürşid'inden de darbe yedi. Batı basınına göre, Hamaney'den yeşil ışık alan vekiller Ahmedinecad'ın ekonomi politikalarına karşı harekete geçti.
Guardian, meclisin 290 üyesinden 150'sinin Ahmedinecad'ı enflasyonla işsizliği azdırmak ve bütçe planını yetiştirememekle suçlayan bir mektuba imza attığını yazdı. Ahmedinecad'ın İran'a geçen ay BM yaptırımı çıkmasındaki rolünü de eleştiren mektuba, aşırı muhafazakârlar da imza koydu. Hamaney'in BM kararından ötürü kızgın olduğu, dış politika performasından hayal kırıklığı nedeniyle Ahmedinecad'la görüşmeyi reddettiği bile söyleniyor. Meclis'teki aşırı muhafazakâr kanadın lideri Muhammed Rıza Bahonar, kabinesini belirlemesine yardım etmiş olduğu Ahmedinecad'a 'yanlış ekonomi politikaları güttüğü' eleştirisi getirip "Başkalarını suçlamayı bırak" diye çattı. Söylentiler Ahmedinecad'ın azledilebileceği boyutuna vardı. Siyasi yorumcu İsa Saharkiz "Ahmedinecad'ın altın çağı ve dini liderle balayı bitti. Dört yıllık süresini tamamlayamama ihtimali var" dedi. Ahmedinecad'ın "Uranyum zenginleştirmeyi bir gün bile durdurmayız" gibi restlerinin pazarlık payı bırakmadığı eleştirilerinin resmi bakış açısı olduğunun işaretleri var. İran sisteminin sesi olan ve kimi zaman dini liderin imzasız makalelerini yayımlayan Cumhuri İslami, Ahmedinecad'ı ekonomik başarısızlığını örtmek için kişisel meselesi yaptığı nükleer programı halk desteğini tehlikeye atmakla suçladı.
'Rice burada, o Latinlerle'
ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın İran'a karşı ittifak kurmak için Ortadoğu'yu turladığı bir sırada Ahmedinecad'ın Latin Amerika turunda bulunması da eleştiri konusu yapıldı. Reformcu gazete Milli İtimad, "Rice elinde nükleer dosya İran'ı Araplara şikâyet ederken, cumhurbaşkanımız Latin Amerika'da sosyalizmin zaferini alkışlıyor. Chavez, Correa ve Ortega'nın stratejik müttefikimiz olabileceğini gerçekte düşünüyor mu? Bu solcu dostlarla ancak kahvehane sohbeti yapılır" diye yazdı.
Ahmedinecad, ekonomik enkaz devralmışken, enflasyonla işsizliğin çığrından çıkması, kira artışının yüzde 50'ye fırlaması, akaryakıt sübvansiyonunu kesip karneyle dağıtıma yönelmesi de destek yitirmesine yol açtı. (Guardian, afp)