Ahmedinecad BAE'de yüz binleri buldu

İran'ın ABD'yle Irak konusunda doğrudan görüşmeyi kabul etmesi de söz düellosuna mola verdirmedi. Dört gün önce Basra'daki dev uçak...

ABU DABİ - İran'ın ABD'yle Irak konusunda doğrudan görüşmeyi kabul etmesi de söz düellosuna mola verdirmedi. Dört gün önce Basra'daki dev uçak gemisiden İran'ın nükleer silah edinmesi ve bölgeye hâkim olmasına izin vermeyeceklerini söyleyen ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'ye İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'dan sert yanıt geldi. ABD müttefiki Birleşik Arap Emirlikleri'ni (BAE) İslam Devrimi'nden beri ziyaret eden ilk İran lideri olan Ahmedinecad, "Bir devletin binlerce mil uzaktan gelip diğer devleti vurduğu devirler geçti. Bu hatayı işlerlerse, İran halkının misillemesi ağır olur. Pişman edileceklerini onlar da anlıyor" dedi.
Ahmedinecad, İran'ın nükleer programına şüpheyle bakanlardan olan Sünni emirliğinde coşkulu bir kalabalık buldu. BAE'de çalışan yüz binlerce İranlı ve diğer Şii nüfus kadın ve çocuklarıyla ellerinde Ahmedinecad posterleri sokağa döküldü. Kalabalığa hitabında Körfez'de 60 bin kişilik ABD askeri gücünün ağırlanmasını eleştiren Ahmedinecad, Körfez ülkelerini barışı önleyen yabancı güçleri kovmaya çağırırken ABD'ye de "Adın ne zaman geçse nefret yükseliyor. Tavsiyemiz şu: Gidip kendine çekidüzen ver. Bölgeyi terk et" diye yüklendi.
İran liderine ilan-ı aşk
Aşka gelen kalabalıktan bir kadın "Seni seviyorum" diye bağırınca bir müddet susan İran lideri "İran'ı bu kadar içten sevdiğiniz için Allah sizi korusun. Ben de sizi seviyorum" yanıtını verdi. Ahmedinecad'ın konuşması 'Yıkıl ABD', 'Nükleer enerji hakkımız' sloganlarıyla kesildi. İran liderinin dünkü basın toplantısına Iraklı Şiilerin dini lideri Ayetullah Sistani'ye hakaret ettiği gerekçesiyle El Cezire televizyonu alınmadı. BAE basını, ziyareti ikili ilişkileri 'dönüm noktası' diye niteledi.
(afp, ap)