Ahmedinecad BM ile yüzleşme peşinde

BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ile Almanya'nın nükleer programından ötürü Tahran'a aralıktaki yaptırımları bir derece yükselten yeni tasarıda uzlaşması sonrası İran'dan yeni manevra geliyor.

NEW YORK - BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ile Almanya'nın nükleer programından ötürü Tahran'a aralıktaki yaptırımları bir derece yükselten yeni tasarıda uzlaşması sonrası İran'dan yeni manevra geliyor. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinacad, "Kararları yırtık kâğıt parçası" diye yaftaladığı Güvenlik Konseyi ile bizzat yüzleşmek istiyor. İran'a kredi verilmemesi, silah/tank/askeri helikopter ambargosu ve nükleer programla ilintili kişilerin hesaplarının dondurulmasını içeren yeni yaptırım paketinde uzlaşan Konsey'i tersleyen Ahmedinecad, İran'la ilgili oturuma katılmak için resmi başvurusunu yaptı.
Konsey Başkanı Güney Afrika, talebi reddetmenin mümkün olmadığını söyledi. İran'ın Ahmedinecad'a eşlik edecek 38 kişi için vize başvurusu yaptığı belirtildi. ABD Dışişleri, Ahmedinecad'a vize verileceğini açıkladı. 10'u diplomat, 24'ü koruma olan heyette Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki ve başmüzakerecisi Ali Laricani yer alıyor. Konsey'deki oylamanın da gelecek hafta sonunda yapılması bekleniyor. (Dış Haberler)