Ahmedinecad da 'ceza' istedi

Ahmedinecad da 'ceza' istedi
Ahmedinecad da 'ceza' istedi

İran lideri, ?İşkence yok? deyip asıl Besiçlerin halkı korurken dövüldüğünü öne sürdü. FOTOĞRAF: AFP

Hamaney, reformcu liderlerin yargılanmasını isteyenleri dizginlemeye çalışırken, Ahmedinecad, ilk kez lider kadronun da ciddi biçimde cezalandırılması çağrısı yaptı

TAHRAN - İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, 12 Haziran’daki şaibeli seçim zaferi sonrası reformcu göstericilere öncülük eden liderlerin Batı ajanı olduğu ithamını reddeden dini lider Ayetullah Ali Hamaney’e de meydan okudu. Hamaney, reformcu adaylar Mir Hüseyin Musavi ve Mehdi Kerrubi’nin yanı sıra eski cumhurbaşkanları Muhammed Hatemi ve Haşimi Rafsancani’nin de cezalandırılmasını isteyen aşırı muhafazakâr kurumsal yapıyı dizginlemeye çalışırken, Ahmedinecad ilk kez bu liderlerin de ciddi biçimde cezalandırılması çağrısı yaptı.
Rejim 4 bine yakın kişiyi gözaltına almışken, bunlardan 100’ü ‘darbe komplosu’ ve ‘vatana ihanetten’ yargılanıyor. Aşırı muhafazakârlar ve Devrim Muhafızları’nın ‘ölüm cezasına’ varan cezalar istemesi karşısında Hamaney önceki gün “Son olayların liderlerini ABD ve Britanya gibi yabancı ülkelerin emrinde olmakla suçlamıyorum. Böylesi önemli bir konuda dedikodu ve varsayımlarla hareket etmemeliyiz” uyarısında bulundu. Hal böyleyken dün Tahran Üniversitesi’nde cuma namazı öncesi halka seslenen Ahmedinecad ise, “Gösterileri organize eden, (isyanı) kışkırtan ve düşmanın planlarını uygulayanlar ciddi şekilde cezalandırılmalı” çıkışıyla adeta dini lidere meydan okudu. İran lideri şöyle dedi: “Kandırılmış ve ikinci derece kullanılmış unsurların İslami merhametle icaplarına bakılmalı. Ana unsurlara dokunulmazlık ve koruma tanımayın, kandırılmış ve kullanılmış unsurları cezalandırın.” Dini lider protestoculara aşırı şiddet kullanmakla ve hapiste tecavüzle suçlanan güvenlik güçlerini ‘cezasız kalmaz’ diyerek uyarmışken, Ahmedinecad bu iddiaları da ‘Batı komplosuyla’ açıkladı: “Bunlar düşmanın senaryosunun parçasıydı. Güvenlik, ordu ve istihbarat güçlerinin bu utanç verici eylemdende suçu yok. Besicler halkın haklarını korurken dövüldü.” Ahmedinecad, komplonun başını çekmekle suçladığı ve ‘eski sömürgecinin dışişleri bakanı’ diye andığı Britanyalı bakan David Miliband’ın İran’a dost bir ülkeden meslektaşına “Bu sefer çok ince planlanmış bir iş yapıyoruz ve İslam Cumuriyeti’ni bitirmek istiyoruz” dediğini de iddia etti. 

Hatemi: Asıl onlar vatan haini
Reformcular ise rejimi uyarmaya devam ediyor. Dün web sitesinden açıklama yayımlayan Hatemi, ‘vatana ihanet’ ithamını ‘büyük hata’ diye niteleyip bunun ‘şiddet yanlısı, yasadışı ve tekelci davranışı aklamak için’ ortaya atıldığını kaydetti. Eski Cumhurbaşkanı, şu sert çıkışı da yaptı: “Kutsal cuma namazı önde gelen figürlerin cezalandırılmasını isteyenlere sunuluyor. Oysa halkın gözünde asıl ihanette bulunanlar kendileridir.” Muhaliflerin öldürülüp işkence edilmesini de eleştiren Hatemi, “Ahlakı ve insanların temel hakmarını koruduğunu söyleyen merhametli İslami imaj bu mudur” diye sordu. (afp, ap, Reuters)