Ahmedinecad da Hamaney'e meydan okuyor

TAHRAN - İran’da 12 Haziran’daki cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi ilan edilen koltuğun aşırı muhafazakâr sahibi Mahmud Ahmedinecad, daha önce ‘İran’ın İsrail halkının dostu’ olduğunu söyleyerek şimşekleri üzerine çekmiş dünürü İsfendiyer Rahim Meşai’yi yardımcılığına getirince, seçim sonucuna yönelik protestoları kanla bastırmış destekçilerini karşısına aldı. Aşırı muhafazakâr kanadın eski turizm ve kültür mirası bakanı Meşai’yi cumhurbaşkanlığı birinci yardımcılığından alması için yoğun baskı yaptığı Ahmedinecad, baş hamisi olan dini lider Ayetullah Ali Hamaney’den de bu yönde talimat aldı.
Fars haber ajansı, dini liderin Meşai’nin cumhurbaşkanlığı yardımcılığından alınmasını tavsiye ettiği mektubunu pazartesi günü Ahmedinecad’a ilettiğini duyurdu. 

‘Sistemin stratejik kararı’
ISNA ajansı de, Meclis Başkan Yardımcısı Hasan Ebuturabi-Fard’ın “Meşai’nin bu kilit görevden alınması, sistemin stratejik kararıdır. Cumhurbaşkanının gecikmeden bunu açıklaması gerekmektedir” sözlerini aktardı. Protestoları kan dökerek bastıran milis gücü Besiçlerle bağlantılı aşırı muhafazakâr bir molla grubu da, Ahmedinecad’a gönüllerinde yatan hükümet listesini sunacaklarını belirtip “Örgütümüz hükümetin düşünce kuruluşu olmayı amaçlıyor. Seçkinlerimizi ülkemize hizmet için hükümete sokmak istiyoruz” dedi.  Gelgelelim Ahmedinecad, dün birlikte halkın karşısına çıktığı dünürüne kalkan olmayı sürdürdü: “Meşai’yi sevmek için 1000 sebebim var. Kendisini tanımak hayatımın en büyük onuru ve tanrının lütfu. Kendisi su gibi temiz, ayna gibi şeffaftır.”  (afp, LAT)