Ahmedinecad hicabı İranlıyı kızdırdı

İran'da havaların ısınmasıyla sokaklara inen ahlak polisi, kıyafetini şeriat kurallarına aykırı bulduğu binlerce kadını uyarıp yüzlercesini gözaltına alırken, önlemlerin sertliği aşırı muhafazakâr yargı erkinin bile tepkisini çekti.

TAHRAN - İran'da havaların ısınmasıyla sokaklara inen ahlak polisi, kıyafetini şeriat kurallarına aykırı bulduğu binlerce kadını uyarıp yüzlercesini gözaltına alırken, önlemlerin sertliği aşırı muhafazakâr yargı erkinin bile tepkisini çekti. Dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in atadığı Yargı Erki Ayetullah Mahmud Haşemi Şahrudi, "Kadınlarla gençleri karakola sürüklemek topluma zarar verir. Toplumsal sorunlara yönelik sert önlemler ters teper. Elbette organize suç ve eşkıyalara karşı harekete geçmeliyiz, ama birini karakola götürmeye gerek yoksa, bunu yapmaya gerek yok demektir."
Aşırı muhafazakâr Ahmedinecad yönetimi bu yıl her zamankinden sıkı kıyafet kontrolüne giderken, dar ceket, kısa pantolon, vücuda yapışan elbise, sandalet giyen ve saçı gösteren başörtülü kadınlar polis tarafından uyarılıyor. Kıyafetini düzeltmezse karakola götürülüp bilgileri alınıyor, fotoğrafı çekiliyor ve fişleniyor. Daha sonra aileleri haberdar edilip karakola uygun kıyafet getirmeleri isteniyor. Gözaltındaki, bir daha aynı şekilde giyinmeyeceğine dair imzalı taahhüt verdikten sonra ailesine teslim ediliyor. Olay tekrarlanırsa, dosyası adli mercilere intikal ettiriliyor. Adli süreç sonunda kırbaç, para veya hapis cezaları verilebileceği belirtilirken, Tahran savcısı Said Murtazavi, "İhlalde ısrar edenleri beş yıla kadar Tahran'dan uzaklaştırılabiliriz" dedi.
300'den fazla kadın tutuklandı
Cumartesiden beri 3 bin 500'den fazla kadın uyarıldı, 300'den fazlası tutuklandı. Bunların çoğu, taahhütname imzalayarak serbest kalabildi. Emniyet 'uygunsuz' giyinmiş erkeklere müdahale ederken, özellikle saçlarını uzatan ve kısa kollu tişört giyen erkekler gözaltına alınıyor. Buna ilk tepki Şiraz Üniversitesi'nden geldi. Pazar gecesinden pazartesi sabahına dek kampüste protesto yürüyüşü yapan 2 bin erkek öğrenci, girişi ele geçirip profesörleri içeri sokmazken, rektörün istifasını istedi. Eylemin nedeni, erkek öğrencilere yurttaki odalarının dışında kısa kollu tişört ve şort yasağı getirilmesi, yurda dönüş saatinin 23.00'ten 17.00'ye çekilmesi, ziyaretçi ağırlama izninin kaldırılması, odalara baskın yapılması.
İtimad Melli gazetesi, son aylarda kız öğrencilerin kıyafetlerine yönelik denetim ve kısıtlamaların da üniversitelerde protesto edildiğini aktardı. Özellikle 15-16 Nisan'da kuzeydeki Mazandaran Üniversitesi'nde onlarca öğrencinin gözaltına alınmasından sonra protestoların yoğunlaştığı belirtildi.
İran'da üniversiteler reformcu hareketin kalesi. Ahmedinecad, Kasım 2006'da Tahran'da bir üniversiteyi ziyaretinde diktatör sloganları eşliğinde protestoya uğramıştı.
'Erkekler evde eşlerine bakmaz'
Son üç günde başkent Tahran'da şu sahneler yaşanıyor: Bir polis otobüsünden fırlayan memurlar sadece yaya değil otomobil kullanan kadınları da durdurup denetliyor. Güneşin altında başörtüsünü kaydırıp saçlarını salmış bir anne, "Allah aşkına fotoğraf çekmeyin" diye bağırıyor. "Kadınları hicabını düzeltmesi için kibarca uyarıyoruz" diyen polis, tepkili kadınları karakola götürürken, araçlarına el koyuyor. Polis genç kızların mankenlere benzediğinden yakınır, muhafazakâr vekiller 'Sokakta bu mankenleri gören erkek evde karısına bakmaz, ailenin temeli yıkılır' gerekçesini gösterirken, Ahmedinecad'ın medya danışmanı, polise 'kültürel istila'yla savaştığı için teşekkür ediyor.
Ama haber ajansları, kampanyadan memnun kimseye rastlamadıklarını aktarıyor. Örneğin "Savaş gazisiyim. Devrime borcumu ödedim" diyen Muhammed adlı bir memur şöyle feryat etti: "Dün arkadaşının arabasında oturan kızımı tutuklamışlar. Bir tutam saçı gözüküyor diye. Araca da el koymuşlar. Öğrencilere özenli yaklaşılmalı. Fazla üstlerine varırsanız İran'ı terk ederler."