Ahmedinecad hocasını öpünce...

İran'da ahlak polisi saçını ve kıyafetini şeriata uygun bulmadığı kadınlarla erkekleri gözaltına alma kampanyası yürütürken, bunun müsebbibi sanılan Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad da aşırı muhafazakârların şimşeklerini çekti.

TAHRAN - İran'da ahlak polisi saçını ve kıyafetini şeriata uygun bulmadığı kadınlarla erkekleri gözaltına alma kampanyası yürütürken, bunun müsebbibi sanılan Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad da aşırı muhafazakârların şimşeklerini çekti. Ahmedinecad Öğretmenler Günü'nde herkesin önünde eski öğretmeninin elini öpüp bir de kucaklayınca, Hizbullah gazetesini ayaklandırdı. Lübnan'daki örgütle sadece ad benzerliği olan gazete, birinci sayfadan İran liderini ahlaksızlıkla suçlayıp şunları yazdı:
"Müslüman İran halkı 1979 İslam Devrimi'nden bu yana şeriata aykırı böylesi bir olaya tanık olmadı. Bu tür bir ahlaksızlığın dini ve kutsal değerleri çiğneme gibi derece derece ağır sonuçları vardır."
'Kadınlara maça gitme izni de vermişti'
Bu, Ahmedinecad'ın muhafazakarları kızdıran ilk hareketi değil. Geçen yıl da kadınların futbol karşılaşmalarını izlemelerine izin verilmesi önerisini ortaya atınca kıyamet kopmuştu. Hizbullah gazetesi bu olayı anımsatıp, "Cumhurbaşkanının şaşırtıcı hareketi, müminlerin hala unutmadığı kadınların maçları izleme kararının ardından geldi" diye yazdı.
Ahmedinecad'ın öptüğü yaşlı kadın, bedeni tepeden tırnağa örten pardösü giyip başörtüsü ve eldiven taktığından zaten tensel temas olmadı. İran'ın diğer muhafazakar gazeteleri fotoğrafı yorum yapmadan bastı. Devletin İran gazetesi, 'Öğretmenin eline öpücük' başlığını attı. 2005'te de Ahmedinecad'ın yardımcısı Rahim Meşai, Türkiye'deki bir fuarda bir kadının da yer aldığı dans gösterisini izleyip alkışladığı gerekçesiyle muhafazakarların hedefi olmuştu.
Tahran'da ise prestijli Emir Kabir Üniversitesi'nde beş kişi, reformcu dört öğrenci gazetesine basılan karikatürler nedeniyle tutuklandı. Adalet Bakanlığı, bu kişilerin İslam'a hakaret eden karikatürlerin basımında rol aldıklarını söyledi. Ahmedinecad aynı üniversitede geçen yıl yuhalanmıştı. (Dış Haberler)