Ahmedinecad İKT zirvesi için İstanbul'a geliyor

Ahmedinecad İKT zirvesi için İstanbul'a geliyor
Ahmedinecad İKT zirvesi için İstanbul'a geliyor

Ahmedinecad nükleer müzakerede Batı?ya güvenilemeyeceğini söylerken, İran?ın düşmanları için ?Sivrisinek? dedi.

İran lideri, geçen hafta Erdoğan'ı ağırlamasının ardından bu hafta sonunda soluğu İstanbul'da alacak. İKT ekonomi zirvesinde konuşacak olan Ahmedinecad, Gül ve diğer liderlerle görüşecek

TAHRAN - İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, geçen hafta Başbakan Tayyip Erdoğan’ı Tahran’da ağırlamasının ardından, bu hafta İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) toplantısına katılmak için İstanbul’a geliyor. Üye ve gözlemci 62 ülkenin liderleriyle ekonomi bakanlarının davet edildiği İSEDAK Ekonomi Zirvesi için diğer liderler gibi Ahmedinecad da 8 Kasım’da İstanbul’a gelecek. 9 Kasım’da Four Seasons Oteli’nde yapılacak zirve, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün konuşmasıyla açılacak. Zirvede üye ülkeler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve küresel ekonomik kriz konularında bir konuşma yapacak İran lideri, Gül’ün yanısıra İKT’ye üye diğer ülke liderleriyle de görüşecek.
İran Batı ile nükleer müzakerelerde Uluslarası Atom Enerjisi Kurumu’nun  (UAEK) sunduğu anlaşma taslağında bazı değişiklikler talep ederken, Ahmedinecad İran’ın düşmanlarının gücünün sivrisinek kadar olduğunu söyledi: “Düşmanlar tüm kapasitelerini kullanırken, İran ulusu tüm gücüyle duruyor ve onlar sivsinek gibi kalıyor. Batılı güçlerin olumsuz siciline bakınca İran hükümeti müzakerelere güvenle bakmıyor. Ama gerçeklik onları İran ulusuyla etkileşime girmek zorunda bırakıyor.” 

Rusya’dan İran’a baskı
Rusya’nın Tahran Büyükelçisi Aleksandır Sadovnikov ise anlaşmanın ‘düşük oranda zenginleştirilmiş uranyumu İran’ın elinden kapmak için bir komplo olmadığını’ söyleyip “Anlaşmaya varmak İran’ın yararına ve nükleer meseleyi çözmeye yardımcı olacak” diye konuştu. “5+1 grubundaki ortaklarımızın İran’ın nükleer programının özellikle geçmiş faaliyetleriyle ilgili huuslarda tamamen şeffaf olmadığı görüşüne katılıyoruz” diye ekleyen Sadovnikov, Tahran’a yeni BM yaptırımına geleneksel Rus itirazını tekrarladı.
UAEK’nın sunduğu anlaşma İran’ın yüzde 5 oranında zenginleştirdiği uranyumun dörtte üçünü Rusya ile Fransa’ya gönderip yüzde 20 oranında zenginleşmiş yakıt olarak almasını öngörüyor. İran, bir kerede bütünüm uranyumu göndermeyi reddedip önce kendisine yakıt teslimi yapılmasını istiyor. (Dış Haberler)