Ahmedinecad ile Musavi arasında yüksek gerilim

Ahmedinecad ile Musavi arasında yüksek gerilim
Ahmedinecad ile Musavi arasında yüksek gerilim

12 Haziran?daki cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılan ilk Amerikan tarzı seçim tartışması nezaket kullarına uygun başladı. Ama programda cumhurbaşkanı Ahmedinecad sık sık bağırdı. FOTOĞRAF: AP

İran'da Ahmedinecad ile Musavi'nin TV düellosunda gerilim tırmandı. Reformcu seleflerini yolsuzlukla suçlayan Ahmedinecad, rakibinin eşini de eleştirdi

TAHRAN - İran’da İslam devriminden beri ilk kez 12 Haziran’daki cumhurbaşkanlığı seçimi için Amerikan tarzı televizyon tartışmaları düzenlenirken, önceki gece koltuğun sahibi aşırı muhafazakar Mahmud Ahmedinecad ile baş reformcu rakibi Mir Hüseyin Musavi arasındaki 90 dakikalık düelloda yüksek gerilim yaşandı. Musavi’nin sert eleştiriler yöneltse de sesini yükseltmedi, ama Ahmedinecad zaman zaman bağırıp rakibinin sözünü kesti. Seleflerini açıkça yolsuzlukla suçlayarak bir ilke imza atan cumhurbaşkanı, reformcu adayın tüm siyasi faaliyetlerini birlikte yürüttüğü meşhur bir akademisyen olan eşine yüklenmesi de neredeyse kavga çıkarıyordu. 

‘Ahmedinecad diktatör’
İran’ın 1981-89’daki son başbakanı ünvanını taşıyan Musavi, “Ahmedinecad yönetimi ulusumuzun itibarına büyük zarar verdi. Diğer ülkelerle gerilim çıkardı. Bölgede tek dostumuz bile kalmamasına yol açtı. Sadece ‘İsrail çöküyor’, ‘ABD çöküyor’ sloganlarına dayanan, maceracı, istikrarsız, teşhirci ve aşırılıkçı bir dış politika yürüttü. Yasaları uygulamayıp meclise ve diğer üst düzey organlara saygı göstermeyerek küçük çaplı diktatörlük kurdu” eleştirilerini sıraladı. 

‘Beni devirmeye çalışan üçlü’
Ahmedinecad ise, Musavi’nin yanısıra eski cumhurbaşkanları Haşimi Rafsancani ve Muhammed Hatemi’nin de kendisine sürekli saldırdığından yakınarak, iki selefini kendisini devirmek için komplo kurmakla itham etti. Rafsancani ile Hatemi dönemlerine kötü idare ve yolsuzluk suçlaması yönelten Ahmedinecad, hala Anayasayı Koruyucular Konseyi ve Düzenin Yararını Teşhis Konseyi’nin başkanlığı gibi önemli konumlarda bulunan Rafsancani ile oğullarının mali ayrıcalıklar edindiğini de dile getirdi. 
“Bu dört adaylı bir yarış değil, bire karşı Musavi, Hatemi ve Rafsancani’nin çukur kazması. Son dört yılda bana ve hükümetime yönelik hakaretlere hoşgörü gösterdim. Diktatör diye nitelendim” diyen cumhurbaşkanı, Holocaust’u aldatmaca olarak nitelediği için rakipleri tarafından eleştirilmesine de “Bu konuda konumum bellidir. Dini lider tarafından onaylanmış, halk tarafından desteklenmiştir” yanıtını verdi. 

Sahte diploma gerilimi
Cumhurbaşkanının seleflerini ancak gıyaplarında kanıt göstermeden suçladığı, kendisine ise atacak çamur bulamadığına dikkat çeken Musavi, Ahmedinecad’ın sahte Oxford diploması sunduğu için meclis tarafından azledilen eski içişleri bakanı Ali Koran’ı hala desteklediğine dikkat çekti. Bunun üzerine cumhurbaşkanı, Rafsancani ve Hatemi döneminde pek çok yetkilinin sahte diploma gösterdiğini, Musavi’nin eşi Zehra Rahnavard’ın da hükümet için çalışırken iki yüksek lisans derecesi yaptığı ve doktorasını sınavsız aldığını öne sürdü.
Öfkesi yüzünden okunan reformcu aday, eşinin doktora için 10 yıl eğitim aldığı, o dönemde hükümette çalışırken üniversite eğitimine yasak olmadığı, Ahmedinecad’ın ahlaksız strateji uyguladığı yanıtını verdi. Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, önceki gün nükleer gündemle ağırladığı İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki’ye Ahmedinecad’ın bir kez daha Holocaust’u inkar eden sözlerini kınadı. (afp, Press TV)