Ahmedinecad kadın bakanlarına kalkan

Ahmedinecad kadın bakanlarına kalkan
Ahmedinecad kadın bakanlarına kalkan

Aşırı muhafazakâr İran liderinin sağlık bakanlığına aday gösterdiği Merziye Vahid Destcerdi parlamentoda güvenoyu bekliyor. FOTOĞRAF: EPA

TAHRAN - İran meclisi 12 Haziran’daki şaibeli seçimle ikinci kez cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Mahmud Ahmedinecad’ın üç kadın bakanı da içeren yeni kabinesine yönelik güvenoylaması için dün toplandı. Üç gün sürecek oylama öncesi Ahmedinecad kürsüye çıkıp kabinesine homurdanan muhafazakarları iknaya soyundu. Muhafazakar cephe özellikle kadın bakan adaylarının kendi alanlarında hiçbir tecrübesi olmadığı eleştirileri getirirken, Ahmedinecad meclise hitabında ‘kadın hakları savunucusu’ kesildi.
21 üyeli yeni kabinede Merziye Vahid Destcerdi’yi sağlık bakanı, Fatıma Acurlu’yu refah bakanı Susan Keşaverz’i ise eğitim bakan olarak aday göstermiş olan İran lideri, bundan gurur duyduğunu söyledi. Toplumun yarısının kadınlardan oluştuğuna dikkat çeken Ahmedinecad, eğitim, sağlık, yönetim, iş gibi sosyal hayatın her alanında çalışan ve erkeklerden daha çok başarılı olan kadınları örnek gösterip, “Neden bakan olmasınlar” diye sordu. ‘Kadın bakan olmasının günün gerçekleriyle örtüştüğünü ve ‘ihtiyaç olduğunu’ da vurgulayan İran lideri, büyük fedakarlıkla teklifini kabul eden ve gelecek nesillere örnek olan kadın bakanlarına güvenoyu istedi. 

‘Güvenoyu vermem’
Gel gör ki, Ahmedinecad’ın sadece kadınlar değil, bunun dışındaki bakan tercihlerine de öfkeli olan muhafazakar milletvekilleri adayları tecrübesiz bularak yan çizecek gibi göründü. “Bu kabineye kesinlikle güvenoyu vermem” diyen muhazafakar vekil Muhammed Rıza Bahonar kadın adayları kastederek “Dört ya da beş adayın akademik geçmişleri aday oldukları bakanlıklarla ters” dedi. Muhafazakar vekillerden Kassam Muhammedi ise “Milletin yarısını mutfağa hapseden zihniyeti anlayamıyorum” diyerek kadın bakana destek verdi. (afp, aa)