Ahmedinecad koltuktan olmanın eşiğinde

Ahmedinecad koltuktan olmanın eşiğinde
Ahmedinecad koltuktan olmanın eşiğinde

Ahmedinecad dini lider ile ters düştü.

TAHRAN - İran’da cumhurbaşkanlığı seçimini protesto ederken tutuklananların bırakılmasına başlanırken, bu kez Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad topun ağzında. Dini lider Ayetullah Ali Hamaney’in emrine rağmen dünürü Rahim Meşai’yi birinci yardımcılığı göre-vinden günler sonra alan Ahmedinecad’a muhafazakâr cepheden tehdit var. 

Musaddık, Beni Sadr örnekleri
Meclis Başkanı Ali Laricani’ye yakın siyasi grup İslami Mühendisler Cemiyeti, açık mektupla Ahmedinecad’a 1953’te din adamlarıyla ters düşünce CIA destekli darbeyle devrilen Başbakan Muhammed Musaddık ve 1981’de devrim lideri Ayetullah Humeyni ile ters düşünce sürgüne giden Cumhurbaşkanı Ebülhasan Beni Sadr ile aynı kaderi paylaşabileceği uyarısı yaptı. Her iki lider de halkın ezici oyuyla seçilmişti. Mektupta Ahmedinecad’ın destekçilerini hayal kırıklığına uğrattığı belirtilerek “Tek konuşmacı olmak istiyorsun, diğer sesleri dinlemek istemiyorsun. Halkın desteği dini lidere koşulsuz itaatine bağlı. Bu yoldan ayrılmanın sonuçları olacaktır” denildi.
Önde gelen din adamı Ahmet Hatemi ise, “Liderin emrini yerine getirmede tereddüt etmemeli” diye çıkıştı. Yalesarat gazetesi, ‘Ahmedinecad halkından özür dilemeli’ manşetini atıp ekledi: ‘Sevgini liderden ziyade Meşhei gibi birine akıttın. Böyle devam edersen oylarımızı geri istiyoruz.’ Meclisin 290 vekilinden 210’u ortak bildiri yayımlayarak Meşei atamasını eleştirdiği için Ahmedinecad’ın İstihbarat Bakanı Muhsini Ecei’nin kovulmasına sert tepki gösterdi.  (LA, Times, afp, ap)