Ahmedinecad: Obama, sen Avrupalılara uyma

Ahmedinecad: Obama, sen Avrupalılara uyma
Ahmedinecad: Obama, sen Avrupalılara uyma

İran lideri, Asuliye petrokimya tesislerini ziyaretinde, seçimi eleştiren Batılı liderlere esti köpürdü. FOTOĞRAF: AFP

Seçimin tartışmalı galibi Ahmedinecad, Batı'ya 'İç işimize karışmayın' diye çıkıştı. İran liderinin Britanya'yı yerden yere vururken, Obama'ya iltimas geçip 'Oldu mu ya, nerede kaldı diyalog' serzenişinde bulunması dikkat çekti

TAHRAN/WASHINGTON - İran’ın cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası Batı’yla yaşadığı gerilim sürerken, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ABD dahil Batılı ülkelere “İçişlerimize karışmayın” çağrısı yaptı. Ahmedinecad’ın Britanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerini kıyasıya eleştirirken, ABD Başkanı Barack Obama’ya serzenişle karışık iltimas geçmesi dikkat çekti.
Batı’ya “Dünyada hükmetme dönemi artık geride kaldı. Batılı ülkeler, gözlerini açıp dünyadaki değişimi görsünler. Herkes için barış, kalkınma ve adalet isteyen İran, her şart için kendisini hazırlamış durumda” diye seslenen Ahmedinecad, “Batılılar yalan propagandalarıyla İran halkının iktidarını ortadan kaldırmayı hayal ediyordu. Yaptıkları herkesçe bilinen ve dünyada yüzleri olmayan Britanya ve diğer bazı Avrupa ülkelerinden bir beklentimiz yok. Onların kendi halkları nezdinde bile yüzleri yok ve geri kalmış bir avuç azınlıklar. Ülkelerini ve halklarını idare edemiyorlar, kendi cinayetlerini örtbas etmek için bu sözleri söylüyorlar” diye çıkıştı.  

‘Bushlaşma’
Ancak Obama’yı farklı bir yere koyan İran Cumhurbaşkanı, şu serzenişte bulundu: “Sayın Obama o sözleri söylemekle yanlış yaptı. Obama’ya soruyoruz. Niçin Avrupalıların tuzağına düştünüz, onların ülkelerini siyaseten geri zekalılar yönetiyor.” “Sizin öylediklerinizi sizden önce Bush da söylemişti. Bu, nasıl bir tarz ki, İran halkıyla konuşuyorsunuz. Onlar 70 milyonun karşılarında olduklarını bilmiyorlar. İran halkı, bütün bu konuşmaları görüyor ve dinliyor, sırası geldiğinde kararını verecek” diye devam eden Ahmedinecad, Obama’ya şu çağrıyı yaptı: “Siz bu edebiyatla mı İran halkıyla diyalog kurmak istiyorsunuz. Eğer tutumunuz buysa, diyalog için geriye ne kalıyor ki? Bu sözleriniz, halkın sizi Bush gibi görmekten başka hiçbir derdinize derman olmayacak. İran’ın içişlerine karışmaktan çekinin ve bir şekilde pişman olduğunuzu belirtin ki, İran halkı bundan haberdar olsun. İran halkı gerçek değişimi olumlu karşılayacaktır.” Taze ABD Başkanı’nın yolun başında olduğu ve tecrübe edinmeye çalıştığını belirten Ahmedinecad, Bush döneminde yaşananların Obama zamanında da yaşanmasını istemediklerini sözlerine ekledi. Oregon Üniversitesi’nin web sitesini ‘hack’leyen İran rejimi yanlıları, 90 dakika boyunca Obama’nın kendi işine bakması mesajını yayımladı.

4 Temmuz daveti iptal
Önceki günkü açıklamasında İran rejimiin ilk kez güçlü biçimde kınamış Obama ise 4 Temmuz bağımsızlık bayramının elçiliklerdeki kutlanmasına İranlı diplomatların da katılması için yaptığı daveti geri çekti. Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İran rejiminin adil olmayan eylemleri karşısında artık davetin geçerli olamayacağını duyurdu. Beyaz Saray sözcüsü de “Bildiğim kadarıyla tek bir İranlı diplomat bile davetleri kabul etmedi. 4 Temmuz’da bağımsızlık ve ifade, basın, toplanma, din özgürlüğünü kutlarız. Kimsenin daveti kabul etmemesi sürpriz olmadı” dedi.
Venezülla Devlet Başkanı Hugo Chavez ise, Ahmedinecad’a desteğini tekrarlarken, İran rejiminin protestoların gerisinde CIA’in olduğu iddiasını dillendirdi: “İnsanlar sokaktalar, bazısı tetikçiler tarafından öldürüldü, bunların gerisinde CIA, Avrupa ülkeleri ile ABD’nin emperyalist elleri var.” (aa, afp)