Ahmedinecad solla düşman çatlattı

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, New York'ta ABD, Fransa ve Almanya liderlerinin yaptırım çağrılarıyla uğraşıp Columbia Üniversitesi'nde hakaret bombardımanına tutulduğu...

CARACAS - İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, New York'ta ABD, Fransa ve Almanya liderlerinin yaptırım çağrılarıyla uğraşıp Columbia Üniversitesi'nde hakaret bombardımanına tutulduğu 'düşman topraklarından' ayrılıp önceki gün 'dost toprakları' Latin Amerika'ya geçti. Ahmedinecad Bolivya ve Venezüella'da ABD karşıtı solcu Devlet Başkanları Evo Morales ve Hugo Chavez'le dayanışma sergileyip düşman çatlattı.
Ziyaretle ilk kez Tahran ve La Paz arasında diplomatik ilişki kurulurken, İran lideri fakir And ülkesine kesenin ağzını açtı. İki lider beş yılda Bolivya'da doğalgaz alanında 1 milyar dolar yatırım öngören işbirliği anlaşmasını imzaladı. Morales, ziyaretini 'tarihi' diye nitelediği Ahmedinecad'a övgü düzüp "Asla savaş kışkırtıcılığı yapmayacağız. Güçlü olan kazanır fikrine reddedeceğiz" dedi.
Chavez, İran liderini sarayında kırmızı halıyla karşılayıp birlikte ABD'ye çattı. Ahmedinecad, "Birlikte daha da güçleniyoruz ve gerçek şu ki, kimse bizi yenemez. Emperyalizmin başka seçeneği yok, ya halklara saygı gösterecek ya yenilecek" diye çıkıştı. Ahmedinecad, ABD Başkanı George W. Bush, İran'da bir üniversitede konuşma yapmak isterse ülkeye girmesine izin vereceğini de ekledi.
Chavez de 'en büyük antiemperyalizm savaşçılarından biri' diye nitelediği İran liderini göklere çıkardı: "Dostum Ahmedinecad, Tanrı'ya inanan, mutevazı, olağanüstü biri. Columbia'da düşmanca soruların hedefiyken gösterdiği cesaretle gurur duydum. Emperyal bir sözcü, size 'zalim tiran' diyerek saygısızlık etmeye çalıştı. Ama siz soruları bir devrimcinin büyüklüğüyle yanıtladınız."
UAEK raporu beklenecek
BM Güvenlik Konseyi'nin beş üyesi ve Almanya ise İran'a karşı yeni yaptırımlar için Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) aralıktaki raporunu bekleme kararı aldı. İran Dışişleri Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'in, "İran savaşına hazırlıklı olmalıyız" çıkışı için İranlı meslektaşı Manuçehr Muttaki'den 'özür dilediğini' öne sürdü. (afp, ap)