Ahmedinecad Suudi davetiyle hacda

İslam dünyasından 2 milyona yakın insan hac ibadetine dün Mekke'den Mina'ya hareketle başlarken, Suudi Arabistan bu yıl sıradışı bir hacı adayını konuk ediyor:

MEKKE - İslam dünyasından 2 milyona yakın insan hac ibadetine dün Mekke'den Mina'ya hareketle başlarken, Suudi Arabistan bu yıl sıradışı bir hacı adayını konuk ediyor: İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinecad. Ziyareti sıradışı yapan Şii İran ile Sünni Suudi Arabistan arasındaki husumet tarihinde ilk kez bir İran liderinin Suudi kralının davetiyle hacca gitmesi.
Tahran'dan hareketinden önce Kuran'ı öperek ve bazı bölümlerini okuyarak şovunu yapan Ahmedinecad, "Bir hata yaptıysam, milletin çıkarlarına aykırı bir şey söylediysem, zarar verdiysem halktan beni affetmesini istiyorum" diyerek helallik istedi. Dün Medine'ye ulaşıp Mescid-i Nebi'de namaz kılan ve Cidde'ye geçen Ahmedinecad, ibadetin yanı sıra siyaseti de ihmal etmeyip Suudi yetkililerle temaslarda bulunacak. İki ülke ilişkileri 1987'de Amerikan aleyhine gösteri yapan İranlı hacıların bastırılması ve 275'i İranlı 402 kişinin öldürülmesiyle kopmuştu. İranlılar 1991'e kadar hacca gitmemişti.
İki ülkenin yolları iki yıldır gerek Lübnan'daki siyasi krizin bitmesi, gerekse Irak'a istikrar gelmesi çabalarıyla çakışıyordu. Aralık 2005'de İslam Konferansı Teşkilatı zirvesi için Mekke'ye gitmiş olan Ahmedinecad'ın daha önce özel olarak hacca gidip gitmediği bilinmiyor.