Ahmedinecad Türkçe hayranı çıktı

Ahmedinecad Türkçe hayranı çıktı
Ahmedinecad Türkçe hayranı çıktı

Ahmedinecad rakibi Musavi?den etkilenerek eşi Pervin ve eski öğretmeniyle katıldığı mitingde büyük sükse yaptı. FOTOĞRAFlar: EPA

TAHRAN - İran’da İslam devriminden beri ilk kez cumhurbaşkanlığı adayları arasında Amerikan tarzı televizyon münazaraları yapılırken, aşırı muhafazakar sahibi Mahmud Ahmedinecad atağa geçti. Mitinglerine kadın hakları savunucusu eşi Zehra ile katılıp bir ilke imza atan reformcu rakibi Hüseyin Musevi’ye destek artınca Ahmedinecad da önceki gün Tahran’daki mitingine eşi Pervin ve eski kadın öğretmeniyle katıldı. 

‘Tayyib’ mahlaslı şair
Hızını alamayan Ahmedinecad, üniversitelerde Türk Dili ve Edebiyatı okutulacağını duyurdu. Hafız’ın Divan’ını ilk kez Azeri Türkçesine tercüme eden ‘Tayyib’ mahlaslı şairi kabul edip eserin basılması talimatını veren İran lideri, Hafız’ın “Düşümde gördüm ki, melekler meyhanenin kapısını çalıyor” gazelinin Türkçesini okuyup şöyle dedi: “Kültür Şurası’nda Türk Dili ve Edebiyatı’nın üniversitelerde okutulması kararını tebliğ ettik. Türkçe, İran kültürünün sermayesidir, her bakımdan mükemmeldir, İran ve İslam kültürü için önemlidir. Türkçe, az kelimeyle çok ve derin anlamlar ifade etme özelliğiyle birçok dilden üstündür. Türkçe eserler, İran ve İslam kültüründe eşine az rastlanır türdendir.” (aa)