Ahmedinecad'a bu kez Hamaney tokadı

İran'da Batı'yla nükleer krizi yönetmedeki sert tutumunu eleştiren pragmatist muhafazakâr ve refomcuları 'hain' olmakla suçlayan Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, dini lider Ayetullah Ali Hamaney'den dolaylı bir tokat yedi.

TAHRAN - İran'da Batı'yla nükleer krizi yönetmedeki sert tutumunu eleştiren pragmatist muhafazakâr ve refomcuları 'hain' olmakla suçlayan Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, dini lider Ayetullah Ali Hamaney'den dolaylı bir tokat yedi. Hamaney'e yakınlığı ile bilinen ve 'İslami çizgi'de otorite sayılan Cumhuri İslami gazetesi, Ahmedinecad'ı topa tutup siyasi rakiplerine 'ahlâksız, mantıksız ve yasadışı davranmakla' suçladı.
Gazetenin başyazısında, Ahmedinecad'ın davranışlarının ülke için tehlike arz ettiği ve marttaki meclis seçimleri öncesi muhalifleri gözden düşürme taktiği içerdiği belirtildi. Geçen hafta öğrencilere hitabında rakiplerini vatan haini ilan eden Ahmedinecad, son seçimdeki rakibi eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani'nin adamı eski nükleer müzakereci Hüseyin Musaviyan'ı da 'Batı casusu' olarak nitelemiş, bazı nüfuzlu kişileri de onun aklanması için mahkemeye baskı yapmakla suçlamıştı. Ahmedinecad'ın bu çıkışına gönderme yapan gazete, İran yargısını temelsiz suçlamalar yönelten ve toplumda huzursuzluk yaratanlara karşı harekete geçmeye çağırarak şu vurguyu yaptı: "Ülkenin genel atmosferi bireylere karşı propagandayla yüklü. Yasaların hüküm sürdüğü bir ülke hangi pozisyonda olursa olsun hem davacı, hem yargıç hem de infazcı bir bireyi hak etmiyor."
Ruhani de verdi veriştirdi
Gazete, Ahmedinecad'ın 2005'te iktidara gelince 'ılımlı' diye görevden aldığı Rafsancani'nin diğer adamı olan eski nükleer müzakereci Hasan Ruhani'nin "Biri rakiplerini yok edemez, 'düşman' diye niteleyemez. Biri ülkeyi üç ya da 10 kişiyle idare edemez. Mahkemeden önce birini suçlu ilan etmek haksızlıktır" sözlerini aktardı. Musaviyan mayısta kısa bir tutukluluğun ardından kefaletle bırakılmış, İstihbarat Bakanlığı ise "Britanya elçiliğine bilgi sızdırıldığı ispat edildi" demişti. (Dış Haberler)