Ahmedinecad'a ilk hükümet darbesi

Ahmedinecad'a ilk hükümet darbesi
Ahmedinecad'a ilk hükümet darbesi

Ahmedinecad?ın dünürünü baş yardımcısı yapma girişimi bağrından kopup geldiği muhafazakâr çevrelerin isyanıyla başarısız oldu. FOTOĞRAF: AFP

Ahmedinecad'ın baş yardımcısı atadığı dünürü Meşai, 'İsrailliler dost' sözü yüzünden tepki çekince istifa etti

TAHRAN - İran’da 12 Haziran’daki tartışmalı seçimin ardından yemin ederek ikinci dönemine başlamaya hazırlanan aşırı muhafazakâr Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, daha hükümetini kuramadan ilk darbeyi yedi. Ahmedinecad, cumhurbaşkanı birinci yardımcılığına tartışmalı bir isim olan dünürü İsfendiyar Rahim Meşai’yi atayarak bizzat aşırı muhafazakar destekçilerinin hışmını çekince, ‘dini bütün ve kendisini İslam Devrimi’ne adamış biri’ övgüsü eşliğinde atadığı Meşai, üçüncü günde istifa etmek durumunda kaldı. 

İlkeciler ayaklandı
Kızı Ahmedinecad’ın oğluyla evli olan Meşai, 2007 yılında kültür ve turizmden sorumlu cumhurbaşkanı yardımcısıyken Antalya ziyaretinde bir dansözü izleyerek Tahran’da tepkilere yol açmıştı. Ama asıl tartışma geçen yıl bir konferansta “İran Amerikan ve İsrail halklarının dostudur. Dünyada hiç bir ulus düşmanımız değil. Daha öncek de söylemiştim, şimdi de İsraillilerin düşmanlığımız olmadığını gururla söylüyorum” demesi olmuştu. Bunun üzerine dini lider Ayetullah Ali Hamaney, cuma hutbesinde, “İsrailliler kim? Evlere, toprakları, tarım alanlarına ve işlere el koyulmasından sorumlu olanlar. Onlar Siyonist düzenin savaşçıları. İran ulusunun Yahudilerle, Hıristiyanlarla yahut inancın takipçileriyle alıp veremediği yok. Yine de İsrail halkıyla dünyanın diğer halklarıyla olduğu gibi dost olduğumuzu söylemek hatadır” çıkışı yapmıştı. Meşai de sözlerinin çarpıtıldığını savunmuştu. Hal böyleyken Ahmedinecad’ın Perviz Davudi’nin yerine Meşai’yi atamasıyla İran kurumsal yapısında muhfazakar kanattaki İlkeciler adeta ayaklandı. Hamaney’in atadığı Kayhan gazetesinin yayın yönetmeni Hüseyin Şeriatmedari, “Bu atama insanların ağzında sadece kötü bir tat bırakmadı, umarsızlık da hissettiler” diyerek “Meşai’nin ataması geri alınmalı” dedi. Hamaney’e yakın aşırı muhafazakar Tahran cuma imamı Ayetullah Ahmed Hatemi, Ahmedinecad’ın kararını içinden çıktığı muhafazakarlara meydan okuma olarak yorumlayıp kararını gözden geçirmesini istedi. İlkeciler hareketinden olan Hacetülislam Hamid Resai de “Bu atama yapılmamış olsaydı daha iyi olurdu. Ahmedinecad atamalarına dikkat etmeli” dedi. 
Dün İran’ın resmi televizyonu Press TV, baskılar karşısında Meşai’nin kendiliğinden istifa ettiğini duyurdu. Televizyon haberini eğitim bakanlığına bağlı Pana haber ajansına dayandırırken, istifaya henüz resmi bir doğrulama yok.

Elçilik çalışanı serbest
Seçim sonrası protestoları ‘organize’ etmek suçlamasıyla tutuklanan Britanya’nın Tahran Büyükelçiliği’nin İranlı çalışanlarından Hüseyin Ressam dün kefaletle serbest bırakıldı. Ressam’ın avukatı Abdülsemed Hürremşah, 100 bin dolar kefalet ödendiğini açıkladı. (afp)