Ahmedinecad'dan Erivan'a işbirliği çıkarması

İran, 'Ermeni soykırımı' iddiaları ve Dağlık Karabağ'ın işgaliyle bağlantılı olarak Türkiye ve Azerbaycan'ın süren ablukası yüzünden Tahran'la ilişkilere büyük önem veren Ermenistan'ı ihya ediyor. Ermenistan'a...

ERİVAN - İran, 'Ermeni soykırımı' iddiaları ve Dağlık Karabağ'ın işgaliyle bağlantılı olarak Türkiye ve Azerbaycan'ın süren ablukası yüzünden Tahran'la ilişkilere büyük önem veren Ermenistan'ı ihya ediyor. Ermenistan'a ilk resmi ziyareti kapsamında dün Erivan'a giden İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan'la başta enerji olmak üzere farklı alanlarda işbirliği anlaşmaları yaptı.
İki lider, 2007'den itibaren Ermenistan'ı Basra Körfezi'ne bağlayacak tren hattı inşasına başlanması ve Aras Nehri üzerinde iki hidroelektrik santral kurulmasını öngören anlaşmalara imza attı. Denize çıkışı olmayan Ermenistan için kilit önemdeki anlaşmaların yanı sıra 'Ermenistan'da rüzgâr çiftlikleri inşası, yeni konsolosluk, bankacılık denetimi, yatırım işbirliği ve dostluk ilişkileri'ne dair altı protokol de imzalandı.
Basın toplantısında konuşan Ahmedinecad, "Altyapılarımızın gelişimine yardımcı olacak iyi temaslar yaptık. Bölgesel güvenliğin yararına olacak yapıcı işbirliği için iyi imkânlar var" dedi. Koçaryan da "Ortak petrol ve gaz projeleri yapmayı tasarlıyoruz" diye konuştu.
Ahmedinecad, Erivan Üniversitesi'ndeki konuşmasında ise ABD'yi eleştirdi: "Dünyayı, ahlak ve adalet için savaşan iyiler yönetmeli. Büyük güçlerin liderleri bu değerleri izleselerdi, Irak işgali ve Afganistan ile Filistin'deki kan olmazdı."
'Soykırıma' değinmedi
Holocaust için 'mit' deyip Yahudileri kızdıran İran lideri, bugün Erivan'daki tartışmalı 'Ermeni soykırım' anıtını ziyaret edecek. Ancak Ahmedinecad üniversitede, 1915 olaylarına ilişkin bir soru üzerine 'soykırım' konusuna girmekten kaçınıp "Biz, insanlık tarihindeki tüm zulümleri kınıyoruz" demekle yetindi. (afp, ap)