Ahmedinecad'dan muhalefete hain etiketi

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Batı'nın yaptırımlarının yanı sıra olası ABD saldırısına gerekçe olma potansiyeli taşıdığını düşünerek, hükümetin nükleer programı ele alış biçimini eleştiren yönetimde etkili ılımlı muhafazakârlarla, reformcu muhalefeti 'ihanetle' suçlama tehdidi savurdu.

TAHRAN - İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Batı'nın yaptırımlarının yanı sıra olası ABD saldırısına gerekçe olma potansiyeli taşıdığını düşünerek, hükümetin nükleer programı ele alış biçimini eleştiren yönetimde etkili ılımlı muhafazakârlarla, reformcu muhalefeti 'ihanetle' suçlama tehdidi savurdu.
Ahmedinecad, dün Tahran'daki Sanat ve Sanayi Üniversitesi'nde öğrencilere hitabında, "İç unsurlar nükleer konularda baskı yapmayı durdurmazsa, halk nezdinde teşhir edilecekler" dedi. "İran ulusuna ettiğimiz yemin uyarınca bunlar haindir. Geri adım atmayacağız ve seyirci kalmayacağız" diye devam eden Ahmedinecad, hükümetinin nükleer programı durdurmak için 'İran'a karşı saldırı ve savaş olasılığından alıntılar yapan insanların baskısı altında olduğunu' söyleyip şöyle konuştu: "Bunlar her hafta içerde işleyen sistem hakkında düşmanlara bilgi vermek için adamlarını gönderiyor. Elimizde düşmana neden vazgeçmemeleri ve geri adım atması için İran'a baskıları artırmaları gerektiğini anlatan birinin konuşma kaseti var."
İran son bir yılda BM'nin iki yaptırım kararı ve ABD'nin Devrim Muhafızları ile İran bankalarını hedef alan sert yaptırım kararı ile yüzyüze kalırken, Ahmedinecad'ı en sert eleştiren isimler şunlar: İran liderinin 2005'teki rakibi ve ülkedeki en üst makam konumundaki dini liderliği belirleyen Uzmanlar Meclisi'nin Başkanı Ali Ekber Rafsancani, reformcu selefi Muhammed Hatemi, dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in dış politika danışmanı ve eski Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti ve eski nükleer başmüzakereci Hasan Ruhani.
Nitekim Ahmedinecad'ın yine isim vermeden sırları yabancı bir elçiliğe sızdırdığı suçlamasıyla tutuklanıp, kefaleletle bırakılan eski nükleer müzakereci ve Rafsancani'nin adamı Hüseyin Musaviyan'ı kastederek, şu çıkışı dikkat çekti: "Şimdi hâkime bir casusu aklaması için baskı yapıyorlar. İran halkı, bir azınlığın siyasi ve ekonomik etkilerini kullanarek suçluları adaletin pençesinden kurtarmasına izin vermeyecek."
Ahlaksızlık listesi
Cumhuri İslami gazetesinde yayımlanan polisin ahlaksızlık addettiği yeni yasak listesi ise şöyle: Kısa pantolonla çizme giymek, şapka ya da başörtüsünü yarım takmak, aşırı makyaj, Batılı tarz giyim, sapkın grupların işaretlerini taşımak ve ahlaksız filmler yapıp dağıtmak. (afp, afp)