Ahmedinecad'dan üç kadın bakan

İran lideri kabinesine üç kadın bakan alacağını açıklayarak şaibeli seçim sonrası protestoların başını çeken kadınları fethe soyundu. Böylece İslam Devrimi tarihinde bir ilke imza attı. Gel gör ki, atadığı kadın bakanlar kendisi kadar muhafazakâr

TAHRAN - İran’da hazirandaki cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik protestoların tozu dumanı hâlâ yatışmazken, ikinci dönemine başlayan Mahmud Ahmedinecad kabinesine üç kadın aldı. Böylece 1979’da başlayan İslam Cumhuriyeti tarihinde ilk kez kabinede kadın bakanlar yer alacak. Ahmedinecad, protestoların ön saflarında yer alan kadınları teskine çalışsa da, başarılı olacağa benzemiyor, zira söz konusu kadın bakanlar aşırı muhafazakâr cepheden.
Dün devlet televizyonuna çıkan Ahmedinecad, 50 yaşındaki jinekolog Marziye Vahid Destcerdi’yi sağlık, 43 yaşındaki milletvekili Fatime Acurlu’yu da refah ve sosyal güvenlik bakanlığına atadığını duyurdu. Önceki kabinesinde çevreden ve kadın işlerinden sorumlu iki kadın yardımcısı olan cumhurbaşkanı, en az bir kadın bakan daha olacağını belirtti, ama adanı açıklamadı. İran’da en son kadın bakan 1968’ten 1977’ye dek görev yapan Farahru Parsay’dı ve devrim sonrası yolsuzluk ithamıyla idam edilmişti. Cumhurbaşkanının bakanlarına meclis onayını alması lazım. 

Kadından ‘kıyamet’ eleştirisi
Acurlu yüzünden kriz çıkabileceği belirtiliyor. Zira kadın vekil, eski cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani ile çocukları ve önde gelen mollaları yolsuzlukla suçlayarak hapis cezasına çarptırılan Ahmedinecad taraftarı Abbas Palizdar’a yardım ettiği için sorgulanmıştı. Zaten karar muhafazakarları kızdırmakta gecikmedi. İran liderinin önde gelen destekçilerinden olan hükümet sözüsünün eşi Fatima Recabi dün atamaları ‘kıyamet alameti’ diye niteledi. Recabi, yayınladığı açık mektupta şöyle yazdı: “Kıyamette kadınlar hükümeti fethedecek. Ahmedinecad kadın bakanlar atarayarak feminist ve laiklerin şeytani amaçlarını uygulama yönünde ilk adımı atması kabul edilemez. İşinin erbabı erkek yokluğu içinde değilsiniz.”
Ahmedinecad, 21 bakan ve 12 cumhurbaşkanı yardımcısından oluşan tam kabine listesini çarşamba açıklayacak. Ama dışişleri bakanlığına Manuçehr Muttaki yerine baş nükleer müzakereci Said Celili’yi atayacağı, Savunma Bakanı Muhammed Neccar ile İçişleri Bakanı Sadık Mahsuli’nin koltuklarını ise değiş tokuş edeceği öne sürüldü. 

‘Umudun yeşil yolu’
Cumhurbaşkanlığı seçiminin kaybedeni reformcu Mir Hüseyin Musavi ise, protestoları ‘Umudun Yeşil Yolu’ adlı yeni bir halk hareketi çerçevesinde devam ettireceklerini duyurdu. ‘Yeşil yol’un programı açıklanmasa da, Musavi’in içişleri bakanlığının onayını araması gerekeceği bir parti kurmasına gerek kalmadan siyasi faaliyette bulunabileceği belirtiliyor. (Dış Haberler)